Ana Sayfa Gündem Ekrem İmamoğlu: Canan Kaftancıoğlu kararını mahkeme değil Erdoğan verdi!

Ekrem İmamoğlu: Canan Kaftancıoğlu kararını mahkeme değil Erdoğan verdi!

405
0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezalarının Yargıtay tarafından onanmasının ardından olağanüstü MYK toplantısı kararı aldı.

Toplantı CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda saat 08.45’te başladı. Başkanlık binasına gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, canlı yayında Halk TV’ye açıklamalarda bulundu.

MAHKEMENİN DEĞİL, SİYASİ İRADENİN KARARI

*Bu verilen kararı kimin verdiğine bakmak lazım. Bu kararın bir siyasi karar olduğunu ne yazık ki hepimiz görüyoruz. Milletimizin vicdanı da bunu görüyor.

*Bu karar aslında mahkemenin bir kararı değil ne yazık ki. Siyasi iradenin bir kararı haline gelmiştir. O siyasi irade de aslında bir avuç insandır.

*O bir avuç insan bu anlamda belki de bu verilen hukuksuz kararlardan tek korunan da gruptur. Onun dışında herkes bu hukuksuzluğun tehdidi altındadır.

*Herkes bu hukuksuzlukla karşı karşıya kalabilir. Bir tek o bir avuç insan hariç. Bugün alınan ve bu kararın tümüyle böyle bir karar olduğunu, siyasi bir karar olduğunu, o bir avuç insanın iradesinin kararı olduğunun farkındayız.

*Bu bir avuç insanın da odağında İstanbul’un olduğunu, Cumhuriyet Halk Partimizin olduğunun da farkındayız.

*Çünkü bunların işine gelmeyen bu ülkede eşitliğe, özgürlüğe, demokrasinin varlığına dair bir mücadelenin neferleri olduğumuzun da onlar farkında.

*Onun için istemiyorlar, sevmiyorlar. Zaten o bir avuç insan sevsin diye yapmıyoruz. Biz milletimizin geleceği için çalışıyoruz.

*Bu cezanın verilmesinin altında yatan gerçek de budur. İstanbul’a dair Cumhuriyet Halk Partisi’ne dair bu ilgileri tabii ki devam edecektir.

*Bu tehdit devam edecektir. Bunu da biliyoruz. Bu noktada biz en üst seviyede kararlılıkla mücadeleye devam edeceğimizi buradan vatandaşlarımıza duyuralım.

*Dün bir ise mücadele gücümüz bugün inanın milyon kez daha fazla gücümüz var. Dünden daha kararlıyız.

*Dünden daha güçlüyüz, daha bir aradayız. Mücadelemizin demokrasi kuralları içerisinde ülkemizin demokratik bir yönetime kavuşması için en üstün bir kararlılıkla devam edeceğini bütün vatandaşlarımıza duyurmak isterim.

“HAZIMSIZLIK VAR”

İmamoğlu kararın 2019 İstanbul seçiminin kazanılmasıyla ilgili olduğunu belirterek “Bu mücadelenin ya da bu ortaya konan o başarının içerisinde bulunan her insan, her nefer, her yol arkadaşı, her yoldaş bu tür süreçlerle karşı karşıya gelebilir. Bunun en önemli simgelerinden biri, en önemli neferlerinden biri yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu’na verilen bu hukuksuz kararın da arkasında bu hazımsızlık vardır” dedi.

CHP MİTİNGİ ÖTESİNDE BİR BULUŞMA

İmamoğlu 21 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleştirilecek halk buluşması için İstanbul Valiliği’ne gereken başvuruların hızla yapılacağını Yenikapı ya da Maltepe miting alanında yapılacağını söyledi.

İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

*21 Mayıs’ta İstanbul’da düşünülen bu mitingin, bu buluşmanın genel başkanımızın Ankara’dan İstanbul’a yürüyüş yaptığı ve sonucunda ‘Hak hukuk, adalet’ buluşmasının bir devamı olduğunu, o bilinçle orada bulunmaları gerektiğinin altını çizmek isterim.

*Bu bir siyasi mitingin ötesindedir. Bu bir sadece Cumhuriyet Halk Partisi ve Cumhuriyet Halk Partililer mitinginin de ötesinde bir buluşmadır.

*Hak, hukuk ve adalet kavramlarını en üstün şekliyle haykırılacağı ve kararlılığın ortaya konacağı ve mücadelenin de demokratik ortamda demokrasinin kurallarıyla verilmeye devam edileceğinin ortaya konacağı bir buluşma olacaktır.

*Şimdiden bütün hemşerilerimizi İstanbul’daki bu buluşmaya davet ediyorum.

SİYASİ YASAK AÇIKLAMASI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davayla ilgili ise şunları söyledi:

*Hepimizin beklentisi hukuka uygun, adaletin karşılık bulduğu mahkemelerin karar verdiği bir sürecin varlığı. Ben bu umudu besliyorum. Beslemek istiyorum. Çünkü adalet bir nefestir.

*85 milyon insana gereklidir. O kararı veren mahkemede bulunan yargıçlar için de hukuk gereklidir.

*Adalet ihtiyaçtır. Ben o ihtiyacımızı karşılayan bir kararın ya da bu tür kararların, her insan için, her vatandaşımız için çıkmasını umut eden, isteyen bir vatandaşım her şeyden önce. Umut ederim öyle olur.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.