Ana Sayfa Gündem Yargıtay, Kaftancıoğlu’nun mahkumiyetini onadı

Yargıtay, Kaftancıoğlu’nun mahkumiyetini onadı

62
0

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlarından 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

Kaftancıoğlu’na, “PKK/KCK silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan verilen 1 yıl 6 ay hapis ile “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçundan verilen 2 yıl 8 hapis cezaları ise Yargıtay tarafından bozuldu.

Kararda, “Terör örgütü propagandası yapma suçunun oluşması için terör örgütü ile ilgili bir öğretinin, düşüncenin veya inancın başkalarına tanıtılması, benimsetilmesi ya da yayılması amacıyla yapılmasının yanında terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, bu yöntemleri övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde yapılması gerekmektedir.” denildi.

Kaftancıoğlu, karardan sonra sosyal meyda hesabından yaptığı ilk açıklamada “Memleketime bahar gelmiş:) Asla durmak, yılmak, yorulmak yok! Nerede olursak olalım çalışacak, çalışacak umudu örgütleyerek iktidardaki kötülüğü hep birlikte gönderecek, hukukun üstünlüğünü tesis ettiğimizde hep birlikte nefes alacağız” dedi.

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay’ın onama kararından sonra partisinin bütün milletvekillerini CHP İstanbul İl Başkanlığı’na çağırdı.

Kaftancıoğlu’nun hapis cezasının onanmasına Saadet Partisi’nden tepki geldi. Partiden yapılan açıklamada “Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, kendisine verilen hukuksuz cezadan ötürü CHP İstabul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu arayıp geçmiş olsun dileklerinde bulundu.” denildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.