Ana Sayfa Haberler REZALET! AKP’li bakandan kendi şirketine tatil köyü peşkeşi!

REZALET! AKP’li bakandan kendi şirketine tatil köyü peşkeşi!

277
0

Kendi bakanlığına müracaat eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ana hissedarı ve yöneticisi olduğu şirketinin Türkbükü’nde yapacağı 5 yıldızlı tatil köyü projesine 25 bin metrekarelik orman arazisinin dahil edilmesine onay verdi.

Bir AKP’li bakan daha bakanlık yetkilerine kullanarak şirketine kazanç sağlama skandalıyla gündemde. Daha önce de AKP’li Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığı döneminde kendisine ait şirketten fahiş fiyattan dezenfektan alımı yaptığı ortaya çıktı. Pekcan, skandal sonrası istifa etmek zorunda kaldı.

Bu seferki skandalın kahramanı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy. Ersoy’an ait Ersoy Otelcilik, Aralık 2020’de Muğla’da Bodrum Hilton Türkbükü Otel’i bünyesinde bulunduran Azerbaycan merkezli ISR Holding’in bir şirketi olan ISR Turizm’i satın aldı. Satın alınan ISR Holding’in ismini 15 Ocak 2021’de MRA Turizm ve Otel İşletmeciliği A.Ş. olarak değiştirdi.

KENDİ BAKANLIĞINA MÜRACAAT ETTİ

Şirketin devriyle otel satın alındıktan sonra yıkıp yerine 5 yıldızlı tatil köyü yapılması kararı alındı. Bakan Ersoy’un ana hissedarı ve yöneticisi olduğu şirket, 115 bin metrekarelik alana bitişik 25 dönüm arazinin tahsisi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na müracaat etti. Orman vasfındaki hazine arazilerini tahsisinde sakınca görmeyen bakanlık, 24 Eylül 2021 tarihinde gereken onayı verdi. Yani Bakan Ersoy’un başında olduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı, yine Ersoy’un yönetimindeki şirkete 25 dönümlük hazine arazisini tahsis etmiş oldu. Tahsis edilecek 25 bin metrekarelik bu alanda ise 120 odalık bir blok inşa edilecek.

Proje tanıtım dosyasındaki bilgilere göre; işlemlerin ardından 3 milyar 678 milyon lira tutarındaki 5 yıldızlı dev tatil köyü projesi için ÇED süreci başlatılırken, verilen ön onayla birlikte 307 oda ve 870 yataklı tesisin önünde engel de kalmadı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.