Ana Sayfa Gündem Demirtaş’tan ‘Aydınlar Heyeti’ çağrısı!

Demirtaş’tan ‘Aydınlar Heyeti’ çağrısı!

172
0

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş 5,5 yıldır tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nden aydın, sanatçı, akademisyen ve gazetecilere bir çağrı mektubu yazdı.

Eşi Başak Demirtaş aracılığıyla gönderdiği mektubunda gelecek seçimlerin önemine işaret eden Demirtaş, aktif tutum alınması çağrısında bulundu.

Herhangi bir siyasi parti ya da ittifak için değil, demokrasi için bir araya gelinmesi gerektiğini belirten Demirtaş, gelecek seçimlerin tarihi bir fırsat olduğunu belirtti. Demirtaş mektubunda şu ifadeleri kullandı:

“Bulunduğunuz yerden sesinizi yükseltmeniz, hiç kimsenin ve hiçbir kesimin dışlanmadan Cumhuriyet’in ikinci yüz yılında yeniden inşa sürecine dahil edilmesini talep etmeniz çok önemli olacaktır. Ayrıca yaşanan yıkımın yol açtığı tahribatların daha da artmaması için kesintisiz şekilde sürece dahil olmanız, tam demokrasi talebinizi sürekli şekilde görünür kılmanız da çok acil bir toplumsal ihtiyaçtır. Halk bu kadar nefessiz kalmış ve adeta kan ağlıyorken aktif bir tutum almak sizler gibi aydınların tarihsel sorumluluğudur.”

Bu çerçevede, sivil toplum örgütlerinin ve siyasi parti genel başkanlarının imzasına açılacak bir “Demokrasi Sözleşmesi” yazılabileceğini belirten Demirtaş, “Aydınlar Heyeti” kurulabileceğini, “Bir Hayalimiz Var” adıyla bir konferans düzenlenebileceğini önerdi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.