Ana Sayfa Dünya ABD Başkanı Biden, Türkiye’ye küçük çapta silah sevkiyatı için ‘Kongre’nin nabzını tutuyor’

ABD Başkanı Biden, Türkiye’ye küçük çapta silah sevkiyatı için ‘Kongre’nin nabzını tutuyor’

263
0

ABD’de Başkan Joe Biden yönetiminin, NATO müttefiki Türkiye’ye önerilen füze ve ekipman satışı için gayri resmi olarak Kongre’ye bildirimde bulunduğu kaydedildi.

Konuyu yakından takip eden ABD’li kaynakların görüşlerine atıfta bulunan Reuters, havadan-havaya atılan orta menzilli “AIM-120” ve kısa menzilli “AIM-9” sidewinder füzeleriyle, F-16 savaş uçaklarının donanım ve yazılım güncellemelerinin yönetimin Kongre’nin onay vermesini istediği ekipmanların içinde olduğunu duyurdu.

ABD’de Kongre nezdinde yapılan bu girişim, Washington’un müttefiklerini rahatsız etmekten kaçınmak için Kongre üyelerine potansiyel silah satışlarını sessizce sorgulama veya durdurma fırsatı veren gayri resmi bir süreç olarak biliniyor.

ABD yönetiminin bu yönde bir talebi olduğunu ilk kez The Wall Street Journal gazetesi gündeme getirmişti.Yaklaşık 300 milyon dolarlık bu son silah sevkiyatı planı, Türkiye’nin satın almayı arzu ettiği ancak askıya alınan milyar dolarlık 40 adet modern F-16 savaş uçağı projesinden farklı bir plan.

ABD Dışişleri Bakanlığı, kesinleşene kadar bu tür projeleri resmen açıklamadığını veya teyit etmediğini duyurdu.

Reuters’e göre, Kongre’den gelecek yanıt, daha sonra F-16 savaş uçakları satışına da sıcak bakıp bakmayacağı konusunda önemli bir mesaj olacak.

Kongre, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savunma sistemleri almasının ardından 2019 yılında Türkiye’yi F-35 savaş uçağı üretim projesinden çıkarma kararı almıştı.

ABD’deki bazı uzmanlara göre, Ukrayna’nın Rusya tarafından işgalinin ardından ABD’nin yeniden Türkiye’ye silah satışına izin vermesi konusunda yeni bir fırsat ortaya çıkabilir.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini kınayan ve Moskova’nın itirazına rağmen Ukrayna’ya SİHA satan Türkiye’ye karşı ABD’nin silah sevkiyatı konusunda eski katı tutumunu gevşetmesi bekleniyor.

Biden yönetimi bu konuda resmi olarak bir açıklama yapmasa bile ABD Dışişleri Bakanlığı, mart ayında bir grup Kongre üyesine gönderdiği mektupta, Türkiye ile “münasip savunma ticaret bağlarını” savunan bir görüş bildirmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.