Ana Sayfa Gündem 15 Temmuz gecesi, Antalya, Marmaris, Milas hattında gizemli 3 helikopteri kim uçurdu?

15 Temmuz gecesi, Antalya, Marmaris, Milas hattında gizemli 3 helikopteri kim uçurdu?

299
0

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaşanan hukuk garabetleri davaların önüne geçti. Eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, yargılandığı Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Marmaris tuzağını ifşa edince mahkemede panik yaşandı. “O gün Antalya’dan kalkan Marmaris’e gelen ve Marmaris’ten Milas’a geçen 3 helikopter var. Bu radarda uçuş anı görünüyor. Ama bilirkişi raporunda gözükmüyor.” tespitini delillendiren Sönmezateş’in, şüpheli helikopterlerin kime ait olduğunun aydınlatılması talebini mahkeme dikkate almadı. Tuğgeneral Sönmezateş’e göre, kendisi ekibiyle Marmaris’te 4 saat bekletilirken, bu helikopterler havada operasyon yapıyordu.

Darbenin merkezinde olduğu izlenimi veren kuvvet komutanları mahkemelere gelip tanık olarak bile ifade vermedi. Bunlardan birisi de dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı (HKK) emekli Orgeneral Abidin Ünal’dı. Eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’in yargılandığı Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada Abidin Ünal ile ilgili de önemli bir bilgi ortaya çıktı.

Tanık olarak ifade veren dönemin Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli istihbarat Kurmay Albay Emin Mert, 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde, dönemin kuvvet komutanı Ünal’a hava kuvvetleri içerisinde birtakım askerlerin darbe hazırlığında olduğu bilgisini kendisine verdiğini söyledi. Mert, 17 Haziran 2016 tarihinde Ünal ile yaptığı özel görüşme hakkında emniyete veya MİT’e herhangi bir aktarım yapmadığını kaydetti.

Tr724, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişimi iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’in 18 Temmuz 2017 tarihli Segbis dökümlerine ulaştı. Evraklarda, Sönmezateş 15 Temmuz gecesine dair önemli ayrıntılar paylaşıyor. Kendisi hakkında eski Albay Ahmet Zeki Üçok, eski Kurmay Albay Emin Mert ve kurmay Albay Selçuk Başyiğit’in Gülen cemaati mensubu olduğu yönünde bilgiler verdiğini kaydeden eski general, söz konusu iddiaları kesin bir dille yalanlıyor. Gülen cemaatiyle hiçbir bağının olmadığını, tam aksine Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanı olduğu dönemde, söz konusu cemaat mensuplarıyla ilgili emniyet ve MİT’e kapsamlı raporlar sunduğunun altını çiziyor.

GENERALİN UYGUNSUZ KAYDINI TUTMUŞLAR

HKK’nda İstihbarat Başkanı olduğu dönemde eski istihbarat Kurmay Albay Emin Mert ve kurmay Albay Selçuk Başyiğit ile birlikte çalıştığını ve iki personelin de istihbarata karşı koyma biriminde 20 yıl görev yaptığının altını çiziyor. İlgili kurumda bu iki şahsın haricinde gizli mahrem odalara kimselerin giremediğini aktaran Tuğgeneral Sönmezateş, görev yaptıkları dönem içerisinde bu kişilerin HKK’nda onlarca personele gayri ahlaki tuzaklar kurduğunun altını çiziyor. İstihbarat Başkanı olduktan sonra bu albayların bazı generallerle ilgili uygunsuz kayıtlar tuttuğunu tespit ettiğini aktaran eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, bunun üzerine Albay Emin Mert’i personelin gözleri önünde dövdüğüne vurgu yapıyor. Bu gerekçelerden dolayı da albayların kendisi hakkında tanık olduğuna vurgu yapıyor.

İSTİHBARAT ALBAYLAR ALEVİ-SÜNNİ FİŞLEMESİ YAPMIŞ

Hava İstihbarat albaylar Emin Mert ile Şelçuk Başyiğit’in İstihbarata Karşı Koyma (İKK) Birimi adı altında hem TSK’da hem de başka kurumlarda 2007-2008 yılları arasında Alevi vatandaşlara yönelik operasyonları başlatan kişiler olduğunu kaydeden Sönmezateş, ifadesinde şu bilgileri veriyor: “Yine mahkeme dosyalarında göreceksiniz insanları nasıl fişlediklerini. Solcu, sağcı diye insanları ahlaksızca fişlemişler. O dönemde sizi istihbarat sorguya çekiyorsanız işiniz bitti demektir. Ordudan emekli olmanız evladır. 2010 yılında beni de sorguya çağırdılar. Bir askeri personelle aramızda bir para transferinden dolayı. Bir ay sonra hava kuvvetleri komutanlığından uzaklaştırıldım. Ancak vicdanlı bir komutanın aracı olması ile yeniden dönüşüm gerçekleşti. Bu iki albay görev yaptıkları dönem içerisinde ellerindeki gücü sonuna kadar kullandılar. Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk süreçlerinin hava kuvvetleri mimarları bu ikisidir.”

DALAMAN HAVA SAHASINDA 3 GİZEMLİ HELİKOPTER

Eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, 15 Temmuz gecesi Dalaman Havalimanı’nda nasıl bekletildiklerinin de mahkeme duruşmasında anlatıyor. O gece havalimanında nedenini bilmediğini bir nedenden dolayı dört saat bekletildiklerini vurgulayan Sönmezateş, “Bizim neden dört saat bekletildiğimizi sadece biz merak ediyoruz. Savcılıkta mahkemede merak etmiyor. Peki ben neden sonra Ankara’ya döndüm bunu merak eden kimse yok. Benim altımda helikopter var. Full yakıtımız var. İstersek en yakın ülkeye gidebiliriz. Eğer ki Haldun Gülmez yaralı olmasa ben Marmaris’e geri dönerdim. Ben hiçbir zaman geride adamlarımı bırakmadım.” diyor.

Mahkemeye sunulan radar raporlarına da güvenmediklerini aktaran Eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, radar görüntülerinde kendilerine ait 3 adet helikopterin havada olduğu net olarak ortadayken, bilirkişinin raporunda bunu ortaya koymadığının altını çiziyor. Hatta o gece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Dalaman havalimanına helikopter ile geldiğini ancak bunun da rapora bilinçli olarak yansıtılamadığına vurgu yapıyor. O gecenin aydınlatılması ve kendilerinden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı otele giden helikopterlerin tespiti için 15 Temmuz gecesi saat 23.00 ile 16 Temmuz 05.00 kadar hava haritasının net olarak tespitine ihtiyaç olduğunu kaydeden eski general, sözlerine şöyle devam ediyor: “O gün Antalya’dan kalkan Marmaris’e gelen ve Marmaris’ten Milas’a geçen 3 helikopter var. Bu radarda uçuş anı görünüyor. Ama bilirkişi raporunda gözükmüyor. O gün 3 helikopter Milas meydanına inmiş. Antalya, Marmaris ve Milas hattı yapan 3 helikopter ile ilgili TSK, MİT ve Emniyet’e sorarak bu bilgiyi rahatlıkla öğrenebiliriz. Bu 3 helikopter MİT, TSK ya da Emniyet’e mi ait diye sorulmalı. Bu şüpheli helikopterler mutlaka aydınlatılmalı. Biz 4 saat bekletilirken, bu araçlar havada uçuş yapıyordu.” TR724 ÖZEL | TUNA YILDIZ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.