Ana Sayfa Ekonomi Asgari ücrete ek zam gelecek mi? İbrahim Kahveci kötü haberi verdi

Asgari ücrete ek zam gelecek mi? İbrahim Kahveci kötü haberi verdi

266
0

Asgari ücrete ek zam tartışmaları devam ederken, ekonomist İbrahim Kahveci’den kötü haber geldi. Ek zammın yapılmak zorunda olduğunu belirten Kahveci, “Çok sevinmeyin o da eriyip gidecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Kabine toplantısı sonrasında “Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ile dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha yükselteceğiz” demişti. Asgari ücrete ek zam tartışmaları devam ederken, ekonomist İbrahim Kahveci’den kötü haber geldi. Kahveci, ek zam yapılsa dahi, yeni zammın kısa sürede eriyeceğini söyledi.

Karar yazarı İbrahim Kahveci ise bugünkü yazısında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve maaş ödemelerinde yaşanabilecek sorunları yazdı.

İbrahin Kahveci, SGK’nın gelirlerinde azaldığını aktararak “Yılbaşında asgari ücret artışı %50,5 olmasına rağmen toplam ücret artışı %42,2’de kalmıştı. Ücret artışının düşüklüğü nedeniyle SGK gelirlerinde de oransal açıdan azalma yaşanıyor.” diye yazdı.

Enflasyon karşıdında ücret artışı olacağı değerlendirmesini de yapan İbrahim Kahveci, bu karara sevinilmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kahveci, “Bakınız burada ücret artışı çalışanlar sevildiği için vs değil; SGK’nın açığını azaltmak için bu artış yapılmak zorunda. Diyeceksiniz ki, Bakan bey ücretler artarsa enflasyon artar demişti. Zaten enflasyon kendi kendini besler duruma gelmiştir. Bu işten kurtuluş çok zor. O yüzden ücret artışlarına da çok sevinmeyin. Kısa sürede enflasyona ezilip gidecektir. ” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.