Ana Sayfa Gündem AKP’li Tevfik Göksu hakkında suç duyurusu: 12 yıllık kıyak…

AKP’li Tevfik Göksu hakkında suç duyurusu: 12 yıllık kıyak…

196
0

Belediyeyi 17 milyon TL zarara uğrattığı iddia edilen Esenler Belediye Başkanı AKP’li Tevfik Göksu hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Esenler Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye ( İBB) Meclisi’nin AKP Grup Başkan Vekili Tevfik Göksu hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na görevi kötüye kullanma suçundan suç duyurusunda bulunuldu.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Esenler Belediye Meclisi’nin CHP’li Üyesi Kemal Şahin, AKP’li Tevfik Göksu ve belediye yöneticileri hakkında yaptığı suç duyurusunda, Esenler Belediyesi’nin geri dönüşüm işini bedelsiz ve ihalesiz şekilde eski AKP ilçe yöneticisi Hüseyin Aydın’ın şirketine devrettiğini ve bu şekilde de milyonlarca liralık kamu zararına sebebiyet verildiği kaydedildi. Şahin, görevini kötüye kullanan ve kamuyu zarara uğratan AKP’li Göksu ile ilgililer hakkında soruşturma başlatılarak haklarında kamu davası açılmasını istedi

CHP’li Şahin suç duyurusunda milyonlarca liralık geri dönüşüm vurgununa ilişkin şunları sıraladı:

“Esenler Belediyesi tarafından ambalaj atıklarının toplanması ve değerlendirilmesi işi gelir getirici bir faaliyet olmasına rağmen, Devlet İhale Kanunu uyarınca ihale ile verilmesi gerekirken belediye tarafından ihalesiz olarak 2010 yılında İstanbul Geri Dönüşüm Şirketi’ne devredilmiştir. Atık toplama işinin ihalesiz ve bedelsiz devrini belediyeyi zarara uğrattığı Sayıştay’ın 2019 ve 2020 yılı denetim raporlarında da defalarca belirtilerek belediye başkanlığı uyarılmıştır. Ancak uygulamada hiçbir değişiklik yapılmayarak atıp toplama işi aynı firmaya verilmeye devam edilmiştir.

İstanbul ve Türkiye’deki birçok belediye atık toplama işini ihale yolu ile ya da kiralama yoluyla verdiği firmalardan ciddi gelir elde etmektedir. Esenler ile nüfusu ve bütçe olarak yakın özelliklere sahip Avcılar Belediyesi atık toplama işinden ayda 118 bin TL ve yılda 1 milyon 419 bin TL + KDV gelir elde etmektedir.

Esenler Belediye Başkanı ve diğer ilgililer atık toplama işini mevzuata aykırı olarak ihale yoluyla vermeyerek kamu zararına neden olmuşlardır. Avcılar Belediyesi’nin yaptığı sözleşme dikkate alındığında belediyeye yıllık 1 milyon 419 bin TL+ KDV ödenmektedir. Bu uygulamanın 2010 yılından beri devam ettiği düşünüldüğünde Esenler Belediyesi’nin atık toplama işi nedeni ile 12 yılda uğradığı zarar 17 milyon 39 bin TL + KDV olmuştur.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.