Ana Sayfa Dünya Fransa’da istinaf mahkemesi, eski başbakanlardan Fillon’u mahkum etti

Fransa’da istinaf mahkemesi, eski başbakanlardan Fillon’u mahkum etti

176
0

Paris istinaf mahkemesi, eski başbakanlardan François Fillon’u, üç yılı tecilli 4 yıl hapis cezasına çarptırdı.Mahkeme, Fillon’a ayrıca 375 bin euro para cezası ve 10 yıl seçimlere girememe yasağı getirdi.

İstinaf mahkemesi, yine aynı davadan yargılanan Fillion’un eşi Penelope için iki yılı tecilli hapis cezası ve yine 375 euro para para cezası verdi.

Mahkeme, Fillon’u eşi Penelope ve çocuklarını gerçekte çalışmadıkları halde kamu kaynaklarından faydalandırmaktan suçlu bulundu.

Fillon ve eşinin bu karara itiraz edip bir üst mahkemeye başvurması bekleniyor. Bu karar değişmediği takdirde Fillon bir yıl hapis yatacak.

Paris mahkemesi, 2020 yılında aldığı kararda Fillon için yolsuzluk suçundan 3 yılı ertelenmiş toplam 5 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Aynı davada suçlu bulunan eşi Penelope Fillon ise 3 yıl ertelenmiş hapis cezasına çarptırılmıştı.

Fillon davasında ne olmuştu?

2017 seçimlerinde merkez sağın cumhurbaşkanı adayı François Fillon ve eşi Penelope Fillon hakkında “kamu kaynaklarının kötüye kullanılmasında işbirliği” ve “nitelikli dolandırıcılık yaptığı” gerekçesiyle dava açılmıştı.

Fillon’un eşinin 8 yıl süreyle mecliste hiç çalışmadan “danışman” sıfatıyla 900 bin euro maaş aldığı iddia edilirken, eski başbakan suçlamaları hep reddetti ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinden çekilmedi.

Skandal patlamadan önce anketlerde Fillon, cumhurbaşkanlığı yarışında en avantajlı aday olarak öne çıkıyordu.

Nicolas Sarkozy hükümetinde 2002 ve 2007 yılları arasında başbakanlık yapan François Fillon, aralık 2017’de “Siyaset sayfasını kapatmaya karar verdim” diyerek siyasi kariyerini sonlandırmıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.