Ana Sayfa Ekonomi Erdoğan’ın ekonomistliği yine işe yaramadı: Verdiği müjde 1 saatte eridi

Erdoğan’ın ekonomistliği yine işe yaramadı: Verdiği müjde 1 saatte eridi

77
0

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası ‘müjde’ olarak duyurduğu ‘konut kredisi’ kimsenin derdine çare olamadı. Bunun yanında ‘müjde’yi duyan ev sahipleri konut fiyatlarına fahiş artışlar yaptı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası verdiği ‘müjde’ ile ekonomiden ne kadar uzak olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Erdoğan’ın “insanımızı sahipsiz bırakmıyoruz” diyerek açıkladığı müjde, sadece müteahhitler için müjde sayıldı. Erdoğan; “İlk defa konut sahibi olacaklara 2 milyon liraya kadar birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlıyoruz” açıklamasını yaptı. Peki Erdoğan’ın açıkladığı ‘müjde’ gerçekten müjde mi?

ASGARİ ÜCRETLİ NE KADAR KREDİ KULLANABİLİR?

Erdoğan’ın açıkladığı ‘müjde’ için ilk olarak asgari ücreti baz alarak bir hesaplama yaptık. Net 4 bin 253 liraya çıkarılan asgari ücret, yılın ilk aylarında yaşanan enflasyon ve hayat pahalılığı ile kısa sürede erimişti. Erdoğan’ın 0,99 faiz açıklamasının aksine, kredi sıfır faizli verilse dahi 1 milyon lira çeken birinin aylık ödemesi gereken tutar 8 bin 333 lira. Aynı miktarı 0,99 faizle çeken birinin aylık ödemesi gereken tutar ise 14 bin 277 lira. Dolayısıyla bu seçenek, asgari ücretli için uygun değil.

750 bin liralık krediden faydalanmak isteyen birinin aylık yüzde 0 faizle ödemesi gereken tutar 6 bin 250 lira. Erdoğan’ın açıkladığı ‘0,99 müjdesi’ ile ödeme yapmak isteyen birinin ödemesi gereken tutar ise 10 bin 708 lira. Bu durumda asgari ücretli için ‘müjde’nin bu ayağı da bir seçenek değil.

500 bin lira krediden faydalanmak isteyen bir kişi, yüzde sıfır faizli dahi olsa aylık 4 bin 166 lira ödemeyi taahhüt etmeli. Aynı borç 0,99 faiz ile ödenmek istendiğide aylık 7 bin 138 liralık bir borç yükü karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla asgari ücretli 500 bin liralık bir borç altına da giremiyor.

300 bin lirayı sıfır faizle alan birinin aylık 2 bin 500 lira ödeme yapması gerekiyor. Erdoğan’ın 0,99 müjdesi ile krediden faydalanan biri ise aylık 4 bin 283 lira ödemeli. Yani asgari ücretli 30 lira eksikle 300 bin liralık krediden de faydalanamıyor.

250 bin lira kredi çeken bir asgari ücretlinin aylık yapması gereken ödeme 0,99 faizle 3 bin 569 liraya denk geliyor. Dolayısıyla asgari ücretli 250-300 bin arası kredi çekerek Erdoğan’ın ‘müjde’sinden ucu ucuna yararlanabiliyor. Ancak krediden yararlandığında günlük ihtiyaçlarından da fedakarlık yapması gerekiyor.

Bunun yanında en düşük emekli maaşının 2 bin 500 lira olduğu göz önüne alındığında, ev almak isteyen bir emeklinin kullanabileceği kredi miktarı 150 bin lira olarak karşımıza çıkıyor. Tabii yine yaşamsal ihtiyaçlarını bir kenara bırakmak koşuluyla…

MEMURLAR NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLİR?

Yapılan zamlarla birlikte en düşük memur maaşı 5 bin 665 liraya yükselmişti. Memur emeklisinin maaşı ise en düşük 4 bin 37 lira olarak belirlenmişti. Bu durumda en düşük maaşı alan bir memurun faydalanabileceği kredi tutarı 380 bin lira. Elbette hayati tüm ihtiyaçlarını bir kenara bırakmak koşuluyla.

EV SAHİPLERİ BİR SAAT BİLE BEKLEMEDEN ARTIŞ YAPTI

Erdoğan’ın, ‘müjde’si aslında konut alacaklar için değil, satacaklar için müjde oldu. Bir alım satım sitesine ilan veren sahibi, Erdoğan’ın açıklamasından bir saat bile geçmeden satışa sunduğu konutun fiyatını tam 200 bin lira artırdı. Böylece Erdoğan’ın verdiği ‘müjde’nin erimesi 1 saat bile sürmedi.

Bir başka ilan sahibi ise yine Erdoğan’ın ‘müjde’sini fırsat bilerek evinin fiyatına 300 bin lira zam yaptı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.