Ana Sayfa Gündem Yandaş gazeteci Hande Fırat’ın eşi Özvardar: Dolandırmadım “yardımcı” oldum!

Yandaş gazeteci Hande Fırat’ın eşi Özvardar: Dolandırmadım “yardımcı” oldum!

325
0

Ukraynalı yetkilileri yaklaşık 5 milyon dolar dolandırdığı iddiasıyla adliyeye sevk edildikten sonra serbest bırakılan yandaş gazeteci Hande Fırat’ın eşi Murat Özvardar’ın ifadesine “Yaptıkları ticaretten bilgi sahibi değilim ve kesinlikle herhangi bir menfaat sağlamadım. Sadece tanışmalarını sağladım. Kimseyi dolandırmadım” dediği öğrenildi.

Gazeteci Hande Fırat’ın eşi Murat Özvardar’ın Ukrayna İçişleri Bakanlığı İletişim Başkanı Volodimir Krakovetskyi’nin iddialarıyla başlayan dolandırıcılık soruşturmasında verdiği ifadeye ulaşıldı.

Volodimir Krakovetskyi’nin silah, miğfer ve çelik yelek gibi askeri malzemeler konusunda anlaştıkları Türk iş insanları tarafından 5 milyon dolar dolandırıldığı iddiasında bulunmuştu.

T24’ten Asuman Aranca’nın ulaştığı ifadeye göre, Özvardar, kiracısı olan Ukrayna Askeri Ateşesi’nin askeri malzeme alımı konusunda yardım etmesi için ricacı olması üzerine, savunma sanayiinde iş yapan arkadaşı Mehmet Dağlar’ı aradığını, onun da Krakovetskyi ile iş insanı Koray Altınel’i tanıştırdığını belirtti.

Özvardar, “Bu şahıslar kendi aralarında birtakım görüşmeler gerçekleştirmişler. Ne alıp ne sattıklarından, nereye ne kadar para yatırdıklarından, mallarını teslim alıp almadıklarından bilgim yoktur. Yaptıkları ticaretten bilgi sahibi değilim ve kesinlikle herhangi bir menfaat sağlamadım. Sadece tanışmalarını sağladım. Kimseyi dolandırmadım” diye konuştu.

Krakovetskyi’nin “Süleyman Soylu ile fotoğraflarını gösterdi, güvendim” dediği Altınel’in kendisine de Soylu ile yakın olduğunu söylediğini aktaran Özvardar, “Hem hakkımda asılsız beyanlarda bulunan Krakovetskyi hem de konunun basına yansımasına neden olarak itibar zedelenmesi yaşamama sebep olanlardan şikayetçiyim” dedi.

Şikayet üzerine başlatılan soruşturmada gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Altınel de ifadesinde Krakovetskyı ile Murat Özvardar ve Mehmet Dağlar aracılığıyla tanıştığını kaydetmişti. Bunun üzerine emniyete davet edilen Özvardar’ın da şüpheli sıfatıyla ifadesi alınmış, adliyeye sevk edilen Özvardar adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakılmıştı.

“TİCARİ İLİŞKİM OLMADI”

Kendisine sorulan isimlerden Mehmet Dağlar’ı, bir arkadaşı aracılığıyla tanıdığını, savunma sanayi sektöründe iş yapan Dağlar ile ticari bir ilişkisi olmadığını kaydeden Özvardar, iş insanı Koray Altınel’i de Dağlar aracılığıyla tanıdığını söyledi. Özvardar, Dağlar’ın kendisine bu kişiyi “Jandarma ve emniyetin tedarikçisi güvenilir kişi” olarak tanıttığını belirterek, “Hayatımda 1 kere, bir yemekte yaklaşık 30 dakika görmüşlüğüm vardır. Ticari ilişkim hiç olmamıştır. Şahısla görüşmemin haricinde ertesi gün beni 1 kez aramışlığı vardır. Bunun haricinde öncesinde ve sonrasında ne kendi telefonumdan ne de başka bir telefondan bir görüşmem olmamıştır” dedi.

“SATIŞ YAPMALARI HALİNDE BİR BEKLENTİMİN OLMADIĞINI SÖYLEDİM”

Buna karşın Koray Altınel’in ifadesinde, Özvardar’ın yaklaşık 2 ay önce Dağlar ile birlikte ofisine gelerek, askeri malzeme temin etmek isteyen Krakovetskyi’yi kendisiyle tanıştırmak istediklerini anlatması dikkat çekti. Özvardar, sorgusunun ilerleyen kısımlarında ise 5 Mart’ta gerçekleştirilen restorandaki buluşmadan önce, Dağlar ile beraber Altınel’in ofisine gittiklerini kabul ederek, “Altınel burada bana Jandarma ve Emniyetin uzun zamandır bütün tedarik işlerini yaptığını ve bu işi yapan birkaç güvenilir firmadan biri olduğunu, kendisini gönül rahatlığı ile Ukraynalılara önerebileceğimi söyledi. Ben de Ukraynalı şahıslar ile Dağlar’ın irtibatlı olduğunu, herhangi bir satış yapmaları halinde bir beklentimin olmadığını söyledim” dedi.

Özvardar’ın, ticari bir ilişkisinin olmadığını söylediği Dağlar’ın ise ifadesinde, “Özvardar’ı işimle alakalı olarak tanırım. Kendisiyle birkaç ortak işimiz vardır” demesi de soru işaretlerine neden oldu.

“ASKERİ ATAŞE RİCA ETTİ, YARDIMCI OLDUM”

Özvardar, ifadesinin devamında Krakovetskyi ile tanışması ve sonrasındaki süreci ise şu sözlerle anlattı: “Krakovetskyi’yi tanıyorum. Kendisini benim kiracım olan Ukrayna Askeri ataşeşi olarak ülkemizde bulunan Philip Dimi aracılığı ile tanıdım. Ukrayna/Rusya savaşı başladığında kiracım olan Philip Dimi beni arayarak çelik yelek, miğfer, bot, askeri kamuflaj ve gıda maddelerine ihtiyaçları olduğunu, bunları bulma konusunda yardımcı olup olamayacağımı sordu. Ben de istedikleri ürünlerin hiçbirinin bende bulunmadığını ancak kendilerine yardımcı olmak amacıyla bu ürünleri üreten ve satan şahıs yada firmalara yönlendirebileceğimi söyledim.”

“UKRAYNALILARIN BENDEN TEYİT ALMASI GEREKİRDİ”

Özvardar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu şahıslar ile Ukraynalı şahısların yaptığı iş ve görüşmelerden anlattığım kısmı ile ilgili bilgi sahibiyim. Diğer görüşmelerinden, ne alıp ne sattıklarından, nereye ne kadar para yatırdıklarından, mallarını teslim alıp almadıklarından bilgim yoktur. Kesinlikle Ukrayna Büyükelçiliğine ihtiyaçları olan materyalleri temin edebileceğime yönelik olarak e-posta göndermedim. Bu şahıslarla bir toplantı organize etmedim. Benim adıma aradığını söyleyen şahıslarla ilgili olarak Ukrayna görevlilerinin benimle iletişime geçip benden teyit almaları gerekirdi. Benden böyle bir teyit almadıkları için benim adıma kendilerini arayan şahısların kim olduğunu bilmiyorum. Benim adıma arandıklarını da bilmiyorum.”

“ASKERİ MALZEME SATIŞIMIZ YOK”

Özvardar sorgusunda, şirketlerinin askeri malzeme ihracatı yapma yetkisi olup olmadığı, Milli Savunma Bakanlığı’ndan alınmış ihracat izin belgesi bulunup bulunmadığı şeklindeki soruya da, “Benim ya da şirketlerimin herhangi bir şekilde askeri malzeme satışımız yoktur. Şirket faaliyet alanlarımızda bu husus bulunmamaktadır. Bu sebeple böyle bir belge ve herhangi bir askeri ürün ihracatım veya ithalatım yoktur” yanıtını verdi. Özvardar, Altınel’in hesabına gönderilen paralardan da haberdar olmadığını söyledi.

YAZIŞMALAR SORULDU

Askeri malzeme ihracatı yapmadığını söyleyen Özvardar’a ifadesi sırasında arkadaşı Dağlar ile arasındaki askeri malzemelere ilişkin yazışmalar da soruldu. Özvardar tarafından Dağlar’a iletildiği görülen mesajlarda miğfer, çelik yelek, radar, jeneratör gibi malzemelere ilişkin bilgilerin yer aldığı, Dağlar’ın da silah ve miğfer gibi malzemelerin görüntülerini paylaştığı yazışmalar için Özvardar, “Mehmet Dağlar bana yaptığı işlerle ilgili zaman zaman bir takım bilgiler aktarmıştır, yine bana ruhsatlı Glock marka bir tabancanın olduğunu, istemem dahilinde devrini alabileceğimi söylemişti, ben silah kullanmadığım için bunu istemedim” savunması yaptı.

“SOYLU İDDİALARI ORTALIĞI KARIŞTIRMAK İÇİN”

Özvardar’ın, kendisine Soylu ile yakın olduğunu söylediğini aktardığı Altınel hakkında Ukraynalı yetkili Krakovetskyı de benzer sözler söylemişti. Krakovetskyı, “Altınel bana İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile fotoğraflarını gösterdi. Güvendim ve prensipte anlaştık. Yapılan anlaşmadan Savunma Sanayi Müsteşarlığından ve İçişleri Bakanlığından üst düzey makamlar ile MİT’in de haberdar olduğunu söyledi. Parayı gönderdikten sonra irtibatımız kesilmeye başladı” demişti. Altınel ise bu iddiaları reddederek, “Soylu ile uzun yıllardır tanışıklığım vardır ancak bunu kimseye karşı kullanmadım. Ben gittiğim yerde saygıyla karşılanırım. Müşteki ortalığı karıştırmak için böyle iddialarda bulunmaktadır” demişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.