Ana Sayfa Gündem Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul gözaltına alındı

Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul gözaltına alındı

63
0

AKP’ye muhalif çıkışları nedeniyle daha önce 22 ay hapis yatan Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul, sabah saatlerde evi basılarak gözaltına alındı. Ailesi polisin takip ve tacizinde olan Kuytul, kendisine derin devletin suikast yapabileceğini iddia etmişti.

AKP’ye muhalif açıklamaları nedeniyle daha önce iki yıla yakın hapis yatan Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul, savcı Koray Sarısaçlı’nın talimatı doğrultusunda gözaltına alındı. Adliyeye getirilen Kuytul’un ifadesi alınıyor.

Furkan Vakfı’nun kurucusu Alparslan Kuytul’un eşi Semra Kuytul, eşinin yine gözaltına alındığını açıkladı. Semra Kuytul, Twitter hesabından “Alparslan Hocamı gözaltına aldılar. Adliyeye gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

Adana’da Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik soruşturma kapsamında 21 yıla kadar hapis cezası istenen Alparslan Kuytul, 22 ay Bolu Cezaevinde tutuklu kaldıktan sonra 2019 yılının Aralık ayında tahliye edilmişti. Kuytul’un da aralarında yer aldığı 45 sanık hakkında, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek”, “özel belgede sahtecilik”, “dini inanç ve duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık”, “kamu kurum ve kuruluşları ve benzeri tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” ve “mal varlığı değerlerinin gayrimeşru kaynağını gizlemek” suçlarından 3 yıldan 21 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.