Ana Sayfa Ekonomi Bitcoin ‘ölüm kavşağı’na yaklaşıyor! Son 3,5 ayın dibini gördü

Bitcoin ‘ölüm kavşağı’na yaklaşıyor! Son 3,5 ayın dibini gördü

310
0

Yeni haftaya düşüşle başlayan Bitcoin, 23 Ocak’tan bu yana ilk kez 33 bin doları gördü ve 3,5 ayın en düşük seviyelerine geriledi. Bitcoin en son ölüm kavşağına geldiğinde yüzde 20’den fazla değer kaybederek 30 bin doların altına gerilemişti.

Kripto para borsasındaki düşüşler sürüyor. Bitcoin an itibariyle 24 saat öncesine göre yüzde 2,46 kayıpla 33.705 dolar seviyesinde. 33.400 doların altına düşerek, son 3,5 ayın dibini gören Bitcoin en son Ocak ayında 33 bin 951 dolar seviyesinden fiyatlanıyordu.

Küresel hisse senedi piyasalarındaki aşağı yönlü hareket Bitcoin’in dibi görmesinde etkili oluyor. Özellikle teknoloji sektörü hisselerindeki değer kayıpları ile paralel bir hareket izleyen Bitcoin fiyatı 33 binlere kadar düştü.

Bitcoin’deki aşağı hareket diğer kriptoparalara da yansımış durumda. Ethereum fiyatı yüzde 3,13 değer kaybederken Solana yüzde 2,46, Terra yüzde 3,86, Cardano yüzde 4,1 ve Avalanche yüzde 4,38 düşüş yaşadılar.

NE OLMUŞTU?

Çarşamba akşamı Fed politika faizini 50 baz puan artırırken, Fed Başkanı Jerome Powell sonraki toplantılar için 75 baz puanlık indirimi aktif olarak tartışmadıklarını belirtmişti. Powell enflasyonu indirme hedeflerini koruduklarını belirtse de ‘yumuşak inişin halen mümkün’ olduğunu belirtti.

RÜZGAR TERSE ÇEVİRDİ

Bu açıklamalar beklenenden daha az şahin bulununca Bitcoin çarşamba akşamı 40.000 doları zorladı. Ancak Powell’ın açıklamalarına rağmen perşembe günü Fed’in enflasyonla mücadele için sert sıkılaşma adımları atmak zorunda kalabileceğine yönelik öngörüler ağır basmaya başladı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.