Ana Sayfa Haberler Binali Yıldırım ‘Toy Beyi’ oldu

Binali Yıldırım ‘Toy Beyi’ oldu

45
0

Bakan, başbakan, TBMM Başkanı ve belediye başka adaylığıyla AKP’de tam bir görev adamı olan Binali Yıldırım, ‘Toy Beyi’ sıfatının da sahibi oldu. Erdoğan geçen sene Binali Yıldırım’ı Aksakallılar Konseyi’ne Türkiye’nin Aksakalı olarak atamıştı.

Tayyip Erdoğan için tam bir görev adamı olan Binali Yıldırım, yeri geldiğinde, bakan, başbakan, TBMM Başkanı ve belediye başka adayı oldu.

Erdoğan, 2021 yılında Türk Konseyi 8. Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Binali Yıldırım’ın Aksakallılar Konseyi’ne Türkiye’nin Aksakalı olarak atandığını söyledi. Son kongrede AKP Genel Başkan Vekili görevine getirilen Yıldırım, yeni unvanıyla gündemde.

Binali Yıldırım ve Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, beraberindeki AKP Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz ve milletvekilleriyle birlikte Sarıçam ilçesi Mustafalar Mahallesi’nde düzenlenen Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen ve Sanat Şenliği’ne katıldı.

TOY BEYİ SEÇİLDİ

Şenlikte kurulan çadırları gezip Yörük Türkmenlerle sohbet eden Yıldırım, Yörük Türkmenlerin yöresel kıyafetlerini giyerek ‘Toy Beyi’ seçildi.

Şenlikte konuşan AKP Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, Yörük Türkmenlerin örf ve adetlerini yüzyıllardır yaşattığını belirterek, “Bizi geleceğe taşıyacak olan; örf ve adetlerimizi yaşatmaktır. Eğer böyle olmasaydı, Hazar Denizi ile Aral Gölü etrafında, Orta Asya bozkırlarında yaşayan Oğuzların izleri Anadolu’nun her köşesinde yankılanmaz, balkanlara kadar gidemezdi. Yörük kardeşlerim ecdadımızın değerlerini bu topraklarda yaşatıyor. Kökleri yüzlerce yıllara uzanan törelerimizi canlı tutuyorlar. Bizler de ecdadımızın emanet ettiği bu topraklara gözümüzün içi gibi bakacağız” diye konuştu.

NUTKUM TUTULDU
Konuşması sırasında sesi kısılan Yıldırım, “Yörük kardeşlerimi görünce nutkum tutuldu” diyerek espri yaptı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.