Ana Sayfa Gündem 5 ineğinden 4’ünü satmak zorunda kalan üretici: Süt tozu ithal edip onunla...

5 ineğinden 4’ünü satmak zorunda kalan üretici: Süt tozu ithal edip onunla yoğurt yapsınlar

72
0

Açıklanan çiğ süt fiyatından umduğunu bulamayan ve yem fiyatlarıyla birlikte girdi maliyetleri her geçen gün yükselen süt üreticisinin isyanı dinmiyor. Borçları sebebiyle 5 ineğinden 4’ünü satmak zorunda kalan üretici Ali Kavak, ineklerin artık kendi maliyetini bile karşılamadığını belirterek, “Amaçlarına ulaştılar, üretici bitti. Bu saatten sonra süt tozu ithal edip onunla yoğurt yapsınlar” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Ulusal Süt Konseyi’nin 15 Mayıs’tan itibaren çiğ sütün litre fiyatını 7,50 lira olarak açıklaması üreticiyi memnun etmezken, yem fiyatlarına her geçen gün gelen yüksek zamlar süt üretimini büyük bir krizin içine sokmanın eşiğine getirdi.

Artan girdi maliyetleri sebebiyle beli bükülen ve borç batağı içerisinde olan süt üreticileri ise ellerindeki hayvanları ya satmak ya da kesime göndermek zorunda kaldı.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde besicileri ziyaret ederek yaşadıkları sıkıntıyı yakından dinledi.

“BU SAATTEN SONRA SÜT TOZU İTHAL EDİP ONUNLA YOĞURT YAPSINLAR”

Kırkağaç ilçesinde hem çiftçilik hem de hayvancılıkla uğraşan Ali Kavak, hayvancılığın artık bitme noktasına geldiğini ifade ederek, borçlarından dolayı 5 ineğinden 4’ünü satmak zorunda kaldığını dile getirdi. Üretici Kavak yaşadığı sıkıntıyı şu ifadelerle anlattı:

“Süt fiyatları malum ortada. Artık inekler kendi masrafını bile çıkartmıyor. Destekleri 20 kuruşa indirdiler. Bir yerden verip diğer yerden kırpıyorlar. Amaçlarına ulaştılar, üretici bitti. Bu saatten sonra süt tozu ithal edip onunla yoğurt yapsınlar.

5 süt hayvanım vardı sata sata elimde bir hayvanım kaldı. Onu da kendi ihtiyaçlarımızı karşılamak için bıraktım. Gebe hayvanlar bile kesiliyor, hayvan bitiyor. 7 ay önce kurban için besi işine başladığımda Tarım Kredi’de yemin çuvalı 145 liraydı. Daha bir ay olmadı 236 liraya aldım, aldığım gün de 15 lira zam geldi.

Şimdi et fiyatları yükseliyor ama yem fiyatlarını ondan daha çok yükseltiyorlar. İşin içinde denge yok. Kurban bayramı için hayvanımı 26 bine sattım. Ama şu an 30 bine satsam yine işin içinden çıkamam. Borç her zaman sırtımızda. Devlet bize resmen bu işi bırak diyor. Her gün daha da çok batıyoruz”

“BİZ ÜRETMEK İSTİYORUZ AMA DEVLET ÜRETTİRMİYOR”

Yem fiyatlarının yüksek olması sebebiyle 10 dönümlük tarlasına arpa ektiğini ancak gübre atamadığı için yeterli verim alamadığını söyleyen Kavak, “Gübrenin fiyatı 830 lira oldu. Benim bu tarlaya 5 çuval gübre atmam lazım hangi parayla atayım?

Kendi yemimi kendim ekeyim dedim. Ama o da olmadı. Her yerden sıkışmış vaziyetteyiz. Bir çıkış yolumuz yok. Biz üretmek istiyoruz ama devlet ürettirmiyor. Versinler bize yemin çuvalını 120 liraya, nasıl üretiyoruz görsünler. Sürekli zarar ederek de bir iş yapılmaz” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.