Ana Sayfa Dünya JP Morgan: Petrol talebinde ciddi düşüş yaşanacak

JP Morgan: Petrol talebinde ciddi düşüş yaşanacak

123
0

JP Morgan Chase & Co.’ya göre petrol talebinde düşüş önümüzdeki dönemde daha belirgin şekilde hissedilecek. JP Morgan ikinci çeyrek için petrol talebi tahminini günlük 1,1 milyon azalttı ve kalan iki çeyrek için öngörüsünü de yaklaşık 500 bin varil geri çekti.

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, kurumun Japonya ve Almanya dahil 31 üyesinin her birinin Rusya’dan gaz ithalatı konusunda “radikal” şekilde kesintiye gideceklerini bildirdiklerini açıkladı. Birol, ajansın gerekmesi halinde daha fazla acil ham petrol stokunu serbest bırakmaya da hazır olduğunu belirtti. Kanada, petrol ve gaz ihracatını günlük 300 bin varile eşdeğer olacak şekilde artıracağını duyurdu.

Ancak JP Morgan Chase & Co.’ya göre petrol talebinde düşüş önümüzdeki dönemde daha belirgin şekilde hissedilecek.

İKİNCİ ÇEYREK İÇİN PETROL TALEBİ TAHMİNİNİ GÜNLÜK 1,1 MİLYON AZALTTI

Bloomberg HT’de yer alan habere göre; aralarında Natasha Kaneva’nın da olduğu JP Morgan analistleri, “Yüksek fiyatlar açık bir şekilde şu anda dünyadaki talebi düşüren tek faktör değil” dedi.

Petrol fiyatlarının halihazırda 100 doları aşmasının tüketicileri zorladığına işaret edilen raporda; Ukrayna-Rusya savaşı, Rusya’ya yönelik yaptırımlar ve Çin’deki Omicron salgınının yüksek fiyatlardan daha fazla etki gösterdiğine işaret edildi.

JP Morgan ikinci çeyrek için petrol talebi tahminini günlük 1,1 milyon azalttı ve kalan iki çeyrek için öngörüsünü de yaklaşık 500 bin varil geri çekti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.