Ana Sayfa Gündem Çeşme’yi bir avuç zengine açıyorlar

Çeşme’yi bir avuç zengine açıyorlar

110
0

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un detaylarını açıkladığı Çeşme Projesi’ne TMMOB ve çevrecilerden tepki geldi. Yapılan açıklamalarda, Çeşme’yi halktan koparacak projenin kabul edilemez olduğu vurgulandı.

İzmir, kontrolsüz yapılaşma ve talanla karşı karşıya. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından merkezi Çeşme olmak üzere İzmir yarımada bölgesinde hayata geçirilmesi planlanan Çeşme Projesi için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, toplantı düzenledi. Ersoy’un bilgilendirme toplantısı sonrası odalar ve çevrecilerden tepki geldi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Dönem Sekreteri Aykut Akdemir, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Bakan sürecin şeffaf olduğunu söylüyor ama süreç şeffaf yürütülmedi. Taraflar ile görüşülmedi. Ne halk ile ne bizimle görüşülmedi. Bu bir rant ve talan projesi. Herhangi bir ekonomik gerekçeleri gerçekçi değil. İlgili alana uygun olmayan önermeler yapılıyor ve ilgili alan tümüyle turizm projesi ilan edildi. İzmir’in tüm emekçi halkından koparılacak bir alan. İzmir’in bütün halkının günübirlik ücretsiz bir şekilde tatil yaptığı yerler. Halka ait olan bu alanları ticari kaygıyla turizm projesi altında halka kapatılacak” diye konuştu.

Akdemir sözlerine şunları ekledi: “Bu iktidar tüm planlarını her şeyi talan etmek üzerine kurmuş. Şimdi bu planı gerçekleştirecek. Bu iktidarın fıtratı bu. Tunç Bey’in de fıtratına uygun davranması gerekiyor. Biz raporlarla söyledik her şeyi. Bundan sonra süreç İzmir halkının buna tavır koyması. Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran geçen yıl ‘Bu projeye çıkanlar vatan hainidir’ dedi. Biz ona yanıtımızı verdik. Kendi genel başkanı geldiğinde kendi parti programını gösterdik, raporlarımızı gösterdik. En vatansever duygularla hazırladığımız raporlar dedik.”

ORTADA TURİZM PROJESİ YOK

Çeşme Çevre Platformu Sözcüsü Dr. Ahmet Güler de, “Bakan Mehmet Ersoy’un turizm projesi açıklaması tam bir hayal kırıklığıdır. Çeşme rant projesine yandaş kazandırmak amaçlı algı operasyonudur. Ortada turizm projesi filan yoktur, Çeşme’de rant, talan projesi vardır. Ülke ekonomisini düşünen bir yönetim önce Çeşme’deki, Urla’daki otelleri doldursun. Çeşme yarımadasının üçte ikisi Turizm Bölgesi ve ilave olarak 11 adet turizm merkezidir. Turizm Tahsis Kanunu gereğince Cumhurbaşkanı kararıyla bu bölgenin tamamında yani yarımadanın üçte ikisinde bir yabancı lehine bir tür özel mülkiyet hakkı tanınacaktır. Onun arazine hiç kimse giremeyecek ve yararlanamayacaktır” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Çeşme Projesi’ne karşı bölge halkının mücadelesi sürüyor. Projenin iptali talebiyle açılan davanın sonucunda ise geçen aylarda Danıştay bilirkişi incelemesi yapıldı. İncelemenin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararında ‘nitelikli doğal koruma alanı’ olan bölge ‘sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı’ olarak değiştirildi. Kararla beraber bölgede; turizm, madencilik ve düşük yoğunluklu yerleşimlere izin verilebilecek. Değişikliğe Çeşme Çevre Platformu dava açtı. Yaşanan gelişmelerin ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, projenin detaylarıyla ilgili toplantı düzenledi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.