Ana Sayfa Gündem Gazeteci Aytekin Gezici ‘tahliye’ edilmesin diye cezasına 4 yıl daha eklendi!

Gazeteci Aytekin Gezici ‘tahliye’ edilmesin diye cezasına 4 yıl daha eklendi!

151
0

Gazeteci Aytekin Gezici, 15 Temmuz’un hemen ardından gözaltına alındı. 25 Temmuz’da tutuklandı. 3 yıl boyunca tek kişilik hücrede tutuldu. Sözde yargılama sonrası sadece bir ‘tanık’ ifadesine dayanılarak hakkında 9 yıl hapis cezaası verildi. Ancak hukuksuzluk bununla sınırlı kalmadı. Aytekin Gezici’nin yatarı gelecek ay doluyordu. Tahliye edilmemesi için yeni davalar gerekliydi ve harekete geçildi. Geçtiğimiz yıllarda açılan yeni davalarda alelacele karara bağlandı ve cezası 13 yıla çıkarıldı.

Sürgün gazetecilerden Bilal Öğütçü, Jailed Journos için kaleme aldığı yazısında arkadaşı Aytekin Gezici’yi anlattı. Bilal Öğütçü, yazısına, “Aytekin Gezici, bir gazetecide bulunması gereken hemen her özelliğe sahip bir isim. Meslek tabiri ile ‘kulağı delik’ şehrin nabzını tutabilen ve bürokrasiden siyasete toplumun her katmanı ile ilişkileri olan bir gazeteci, mesleğini hakkı ile yapan ve yaptığı haberler ile meslektaşları tarafından gerçekten kıskanılan bir isim.” diyerek başlıyor.

9 YIL OLAN CEZASI YENİ DAVALARLA 13 YILA ÇIKARILDI

Ardından da şunları yazıyor: “Aytekin Gezici de maalesef Türkiye’de demokratik bütün teamülleri yerle bir eden 15 Temmuz 2016 olaylarından hemen yapılan bir operasyonla göz altına alındı. Benim de adımın yer aldığı bu operasyon sonucu tutuklanan Aytekin Gezici sadece yazdığı kitaplar ve attığı Tweet’lerden dolayı 9 yıl ceza aldı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, Ahmet Davutoğlu, Bekir Bozdağ bir başka siyasetçiler de hakaret davaları açtı. Aytekin’in toplam cezası 13 yıla kadar çıktı.

Üç çocuğu bulanan Aytekin cezaevine girdiğinde en büyük çocuğu daha lisedeydi. Şimdi çocuklarından bir üniversiteyi bitirdi, biri yine üniversitede okuyor, en küçüğü ise lise son sınıfta. Tutuklandığında yaklaşık 3 yıl hücrede tutulan Aytekin, Hatay Kapalı Cezaevinde kalıyor.”

Aytekin Gezici’nin 40’a yakın kitabı bulunuyor. Onlardan bazılar şunlar: Şemdinli İkinci Susurluk Vakası, Derin Devletin Rengi Yeşil, Bülent Ecevit Bir Karaoğlan Masalı, Ergenekon Çelik Çekirdek’ten Susurluk’a Sauna Çetesi’nden Türk İntikam Tugayı’na, The Cemaat.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.