Ana Sayfa Gündem Son seçim anketi: MHP’yi büyük bir sürpriz bekliyor

Son seçim anketi: MHP’yi büyük bir sürpriz bekliyor

117
0

Mart ayında yapılan son seçim anketi sonuçları açıklanırken MHP’yi bir sürprizin beklediği ortaya çıktı. MHP ile HDP arasındaki fark giderek açılırken, yüzde 7 barajı da MHP’ye çare olamayabilir.

Türkiye’nin en eski siyasi partilerinden olan MHP’nin son seçim anketi sonuçlarına göre seçim barajlarıyla başı belada. AR-G Araştırma şirketinin açıkladığı seçim anketinde MHP’nin mevcut yüzde 10 barajının büyük bir farkla altında olduğu gözükürken düşürülmesi planlanan yüzde 7 barajına ise çok yakın olduğu bir kez daha gözler önüne serildi.

AR-G Araştırma Mart ayı son seçim anketinin sonuçlarını kamuoyuna duyurdu. Anketinde vatandaşlara “Bu Pazar seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusu soruldu. Sonuçlara göre Meclis’te grubu bulunan partilerden AK Parti’nin oy oranı yüzde 30.1, Ana muhalefet partisi CHP’nin oy oranı yüzde 28,3, Meral Akşener’in başında bulunduğu İYİ Parti’nin 13,9 olduğu gösterildi.

MHP VE HDP ARASINDA FARK AÇILIYOR

AR-G Araştırma son seçim anketinde siyasi ve ideolojik rakip olduğu bilinen MHP ve HDP’nin arasındaki farkın da giderek açıldığı görüldü. Bu ankete göre HDP’nin oy oranı 10,1’ken MHP’nin oy oranı ise 7,6 olduğu bildirildi.

AK Parti’nin İttifak ortağı MHP için yüzde 10 olan seçim barajını indirme gayreti içinde. Ankette ortaya çıkan bir diğer gerçek ise Meclis’e sunulan teklife göre yüzde 7’ye düşürülecek olan seçim barajına da MHP’nin takılabileceği oldu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.