Ana Sayfa Dünya Rusya’dan sert açıklama: Bizi NATO’yla karşı karşıya getirir

Rusya’dan sert açıklama: Bizi NATO’yla karşı karşıya getirir

65
0

Rusya-Ukrayna savaşı 4 haftayı geride bırakırken Ukrayna’ya barış gücü gönderilmesi önerisine Rusya’dan sert tepki geldi.Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’ya barış gücü gönderilmesinin Rusya ile NATO’nun doğrudan karşı karşıya gelmesine neden olabileceğini açıkladı.

Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde konuşan Lavrov, “Umarım ne hakkında konuştuklarını biliyorlardır. Bu Rusya ve NATO arasında doğrudan çatışmaya yol açar” dedi.

Lavrov ayrıca Ukrayna ile görüşmelerin zorlu olduğunu, Kiev’in sürekli pozisyonunu değiştirdiğini belirtti.

KREMLİN: ÇOK TEHLİKELİ OLUR

Kremlin’den yapılan açıklamada da, barış gücü önerisinin çok dikkatsiz ve tehlikeli bir adım olacağı belirtildi. Açıklamada, “Rus ve NATO güçleri arasında olası bir çatışma düzeltilmesi çok zor sonuçlara yol açar” dendi. ABD’nin farklı ülkelere Rusya’nın G20’den çıkarılması konusunda baskı yaptığını savunan Kremlin ayrıca Ukrayna’daki operasyonun planlanan şekilde ilerlediğini bildirdi.

Polonya geçen hafta Ukrayna’ya uluslararası barış gücü misyonu gönderilmesi ve savunması için gerekli araçların verilmesi gerektiğini açıklamıştı.Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, Rusya ve Ukrayna arasında 2 esir değişimi gerçekleştirildiğini duyurdu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.