Ana Sayfa Dünya Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’e suikast girişimi

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’e suikast girişimi

83
0

Rusya’nın, Ukrayna’yı ‘askerden arındırmak’ için 24 Şubat’ta başlattığı harekat, iki ülke arasında kanlı çarpışmalarla devam ediyor. Savaşın 27. gününde Ukrayna İstihbaratı, Rus istihbaratı tarafından yönlendirilen bir kişiyi, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e suikast düzenlemek için bir tim hazırlarken yakaladı. İşte Rusya-Ukrayna savaşında dakika dakika yaşanan sıcak gelişmeler…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat akşamı, Ukrayna’yı ‘askerden ve Neo- Nazilerden arındırma’ bahanesiyle başlattığı işgal girişimi, 27. gününde de bütün hızıyla devam ediyor. İki ülke arasında yapılan müzakerelerden ateşkes çıkmadı. Savaşın 27. gününde Rusya’nın karadan ilerleyişi durma noktasına gelirken havadan bombardıman devam ediyor.

Dördüncü haftasına giren savaşta Rusya’nın hedeflerinin gerisinde kaldığı ve beklediğinin çok üzerinde asker kayıp yaşadığı belirtiliyor. Rusya’dan gelen bir haber bu iddiaları doğruladı. Kremlin’e yakınlığı ile bilinen Komsomolskaya Pravda gazetesi internet sitesi aracılığıyla Rus ordusunun kayıplarını açıkladı.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, Rus gazetesi 9 bin 861 askerin hayatını kaybettiğini, 16 bin 153 askerin ise yaralandığı duyurdu. Ancak söz konusu haber kısa süre içinde siteden kaldırıldı. Bu paylaşımın yanlışlıkla yapıldığı belirtiliyor.

Gazetenin editörü Vladimir Sungorki, BBC’ye yaptığı açıklamada bunun bir siber saldırı sonucu habere eklendiğini ve gazetenin konuyla ilgili bir açıklama yapacağını kaydetti.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Kiev’in biyolojik ve kimyasal silah ürettiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını; ancak Moskova’nın sürekli bu konuda açıklamaya yapıyor olmasının kendilerinin biyolojik veya kimyasal silah kullanmayı düşündüklerine dair “açık bir sinyal” olduğunu kaydetti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, bir kez daha iki lider arasında yüz yüze bir görüşme ayarlanması için Rusya lideri Vladimir Putin’e çağrıda bulunarak “Görüşmeden bu savaşı durdurmak için neye hazır olduklarını anlamak imkansız” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’da savaş suçu işlediğine dair “açık kanıtlar” gördüklerini ve bunları toplamaya başladıklarını açıkladı. Rusya cephesi ise Biden’in Putin’e savaş suçlusu demesinin ardından ABD’ye ilişkileri kesme tehdidinde bulundu.

İşte Rusya-Ukrayna savaşında yaşanan dakika dakika gelişmeler:

06.45- ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD yönetiminin bazı Avrupa ülkeleriyle “Ukrayna’ya yüksek irtifa hava savunma sistemi gönderilmesi üzerine görüşmelerini sürdürdüğünü” duyurdu.

06.24- Avrupa Birliği’nin (AB) Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, birliğin “startejik pusula” adı altında ortak bir savunma stratejisini benimsemesi sonrası yaptığı açıklamada “Bir Avrupa ordusu oluşturmak istemiyoruz” ifadesini kullandı.

Stratejik pusula, birliğin dışişleri ve savunma bakanları tarafından kabul edildi. Metin, AB’nin gerektiğinde hızlı şekilde asker konuşlandırması için oluşturulan bir planı içeriyor. Buna göre farklı krizler için 5 bine kadar asker görevlendirilebilecek.

06.16- Ukrayna başbakan yardımcısı Iryna Vereshchuk yerel basına verdiği röportajda, Rus güçlerinin ablukaya aldığı Mariupol’den bugüne kadar en az 45 bin kişinin tahliye edildiğini belirtti.

ZELENSKİ’YE SUİKAST GİRİŞİMİ

04.21- Ukrayna İstihbaratı, Rus istihbaratı tarafından yönlendirilen bir kişiyi, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e suikast düzenlemek için bir tim hazırlarken yakaladı.

03.45- Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi durumunda Kırım ve Donbass konusunu görüşmeye hazır olduğunu vurgulayarak , “Başkan olduğumda, topraklarımızın hiçbir bölümünü artık veremeyeceğimizi, Donbas ve Kırım’ı geri almak için her şeyi yapmamız gerektiğini söyledim. Bu, bir zaman meselesi. Şimdi bu savaşı ne zaman durdurabileceğimiz sorusu var. Hem Kırım hem de Donbass herkes için zor bir durum. Çıkış yolu bulmalıyız” diye konuştu.

02.45- Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna askerleri tarafından ülkenin Harkov Bölgesinde yer alan Chuhuiv kentinde Rusya’ya ait bir savaş uçanın düşürüldüğünü duyurdu.

02.28- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, bir kez daha iki lider arasında yüz yüze bir görüşme ayarlanması için Rusya lideri Vladimir Putin’e çağrıda bulundu. Zelenski, “Görüşmeden bu savaşı durdurmak için neye hazır olduklarını anlamak imkansız” dedi.

01.25- ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’da kimyasal ve biyolojik silah kullanmayı düşündüğüne dair net işaretler olduğunu iddia etti. ABD lideri Biden, Rusya’nın ABD’ye yönelik siber saldırı planlayabileceği iddiasını gündeme taşırken, CEO’lara şirketlerini siber saldırılara karşı korumak için siber güvenlik alanına yatırım yapmalarını söyledi.

00.30- Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk, bugün Ukrayna’da açılan insani koridorlardan 8 binden fazla sivilin tahliye edildiğini açıkladı.

00.00- ABD Başkanı Joe Biden’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile telefonda Ukrayna’daki gelişmeleri görüştüğü belirtildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.