Ana Sayfa Gündem Ahmet Şık, Soylu’ya patlayıcıyla yakalanan polisi sordu: Bomba kime gidiyordu, alıcı neden...

Ahmet Şık, Soylu’ya patlayıcıyla yakalanan polisi sordu: Bomba kime gidiyordu, alıcı neden yakalanmadı?

111
0

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Hakkâri Yüksekova’da aracında 52 kilo 500 gram patlayıcıyla yakalanan polisi gündeme getirdi ve “Bomba kime gidiyordu” ve “Alıcı neden yakalanmadı” sorularını yöneltti.

Hakkâri İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri dün, İstanbul ilinde aktif olarak görev yapmakta olan polis memuru A.K’nin kullandığı aracı Yüksekova ilçesi çıkışında durdurdu. Araçta yapılan aramalarda, stepne havuzunun alt kısmına yapılmış zula içerisine gizlenmiş vaziyette 133 parça halinde 52 kilo 500 gram patlayıcı madde ele geçirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün katıldığı televizyon programında konuyla ilgili bir soru üzerine yaptığı açıklamada Hakkâri İl Emniyet Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen operasyonun Asena analiz programı üzerinden yapılan çalışmalar sonucunda yapıldığını aktardı. Şüpheli polisin ifadesinde külçe altın getirdiğini anlattığını ancak bu ifadenin kendileri tarafından inandırıcı bulmadıklarını belirten Soylu, hedefin İstanbul olduğunu, patlayıcıların aktarımının Kuzey Irak’tan yapıldığını söyledi.

‘ÇOK SIKINTILI BİR TİP BU’

Soylu, şüpheli polis memurunun 2019 yılında kablo hırsızlığı ile ilgili adli bir suç nedeniyle meslekten ihraç edildiğini ancak mahkeme kararıyla görevine geri döndüğünü belirterek, “Sonra başka bir yere vermişiz, oradan da İstanbul’da bir yere geçmiş. Çok sıkıntılı bir tip bu. Kablo hırsızlığı yapmış. Bu tür ucuzlukları çok. Buralarda görev yaptığı için buna hülle yapmışlar ve ele geçirmişler” ifadelerini kullandı.

‘İKTİDAR İÇİ GÜÇ SAVAŞINDAKİ ODAKLARIN PLANI MI BOZULMUŞTUR?’

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için verdiği önergesinde, konuyla ilgili 18 soru yöneltti.

Şık, daha önce kablo hırsızlığı gibi suçlara karışan polisin göreve nasıl döndüğünü sordu.

Patlayıcıların kime gideceğini de soran Ahmet Şık, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, patlayıcıların ele geçirildiği operasyonun Asena Analiz Programı üzerinden yapılan çalışmalar sonucunda yapıldığını söylemiştir. Asena Analiz Programı üzerinden yapılan çalışmalarda aracın şüpheli olduğu tespit edilmişken neden kontrollü teslimata izin verilerek patlayıcıların alıcı da yakalanmamıştır?” ifadelerini kullandı.

Şık ayrıca önergesinde “Gerçekleştirilen bu operasyonda devlet ve iktidar içi güç savaşında bulunan kimi odakların birbirine karşı mücadelesinin bir kanadının yaptığı kanlı bir plan diğer tarafın hamlesiyle bozulmuş mudur?” diye sordu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.