Ana Sayfa Dünya Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısında 26. gün bitti: Ukrayna, Mariupol’u teslim etmiyor

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısında 26. gün bitti: Ukrayna, Mariupol’u teslim etmiyor

69
0

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının 26. gününe girildi. Müzakereler bugün çevrim içi devam edecek.Kiev’e sabaha karşı düzenlenen bombardıman, alışveriş bölgesini ve sivillerin yoğun olarak yaşadığı bölgeyi hedef aldı. Başkent’teki acil durum ekipleri, en az dört kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Gelişmeleri canlı sayfamızda aktarıyoruz.

KİEV’DE DÖRT KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Kiev’e sabaha karşı düzenlenen bombardıman, alışveriş bölgesini ve sivillerin yoğun olarak yaşadığı bölgeyi hedef aldı.Başkent’teki acil durum ekipleri, en az dört kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Şehrin valisi Vitali Klitschko, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, saldırının olduğu bölgede yaşanan patlama sonucu çıkan yangını söndürme çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Görgü tanıkları, birkaç patlama sesi duyduğunu söylüyor. Klitschko da şehrin Podilskyi bölgesinde birden fazla patlama olduğunu birden fazla binanın hasar aldığını açıkladı.

8 İNSANİ KORDİOR AÇILACAK

Ukrayna’da saldırı altında olan yerleşim yerlerinde olan sivillerin çıkabilmesi için 8 insani koridor üzerinde anlaşma sağlandığı duyuruldu.Açıklamayı Ukrayna Başbakan Yardımcısı Irina Veresçuk yaptı.

Veresçuk, Mariupol’un söz konusu şehirler arasında olmadığını söyledi.Rusya, kuşatma altındaki Mariupol’den insani koridorların oluşturulması ve sivillerin tahliye edilmesi için Ukrayna askerlerinin çekilmesini ve silah bırakmasını talep etmişti.

Ukrayna, şehrin Rus ordusuna teslim edilmesi anlamına gelen bu teklifi reddetti.

ÇİN YARDIM GÖNDERİYOR

Çin Kızıl Haç Örgütü’nün Ukrayna’ya yaklaşık 1.5 milyon dolar tutarında insani yardım göndereceği açıklandı. Açıklama Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapıldı.Pekin daha önce de bu miktarın yarısı tutarında bir yardım sözü vermişti.

Bu yardımın miktarın daha çok, sembolik anlamı öne çıkıyor. Çin’in Ukrayna işgalinin başından bu yana pozisyonunun ne olabileceği üzerine değerlendirmeler yapılıyor. Pekin, Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkeler arasına katılmıyor.

UKRAYNA MARİPOL’U TESLİM ETMİYOR

Rusya, kuşatma altındaki Mariupol’den insani koridorların oluşturulması ve sivillerin tahliye edilmesi için askerlerin çekilmesini ve silah bırakmasını talep etti. Ukrayna, şehrin Rus ordusuna teslim edilmesi anlamına gelen bu teklifi reddetti.

Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında, Mariupol’den Moskova saatiyle 10.00’da insani koridor açılabileceği; öncelikle Ukrayna ordusu askerlerinin ve “yabancı paralı askerlerin” şehirden çıkması durumunda 12.00’den itibaren de yolların mayınlardan arındırılabileceği ve gıda, ilaç ve diğer insani ihtiyaçları taşıyacak konvoyların şehre girebileceği açıklamada yer aldı.

Yanıtın sabah yerel saatle 5.0’e kadar verilmesi gerekiyordu. Ukrayna, stratejik önemdeki bu liman kentini teslim etmeyi reddetti.

Hava bombardımanı altındaki şehre gıda ve ilaç girişi yapılamıyor. Elektrik ve suyun da olmadığı şehirde yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.

Açıklamayı yayımlayan Rus General Mikhail Mizintsev, şehirde bir insani felaketin yaşandığını ve tekliflerinin kabul edilmesi halinde sivillerin ülkenin batısı ve doğusuna doğru şehirden çıkabileceğini söyledi.

Teklife yanıt, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Irina Vereshchuk’tan geldi. Vereshchuk, Mariupo’ü savunmaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi:

“Teslim olmak ve silahları bırakmak söz konusu olamaz.”

Güneydeki liman kenti Mariupol, Rusya’nın Odesa’ya ilerlemesi, Donbas bölgesiyle Ukrayna’nın diğer bölgeleri arasındaki bağlantıyı kesmesi için kritik önemde. Bu sebeple son dönemde en sert çatışmaların yaşandığı şehir oldu.

Birkaç haftadır Rus ordularının kuşattığı şehirde ısınma, su ve elektrik bulmak neredeyse imkansız. Şehrin her tarafında Rus askerleri olduğu için insani ihtiyaçların girişi ya da sivillerin çıkışı için uzlaşmak şart.

Tahminlere göre üç haftadır düzenlenen bombardımanda şehirdeki binaların yüzde 90’ı zarar gördü ya da tamamen yıkıldı. Ukraynalı yetkililer, şehirde en az 2.500 kişinin öldüğünü ifade ediyor.

Şehirde geçen hafta 1.000’den fazla kişinin sığındığı bir tiyatro binası; pazar günü de 400 kişinin sığındığı bir sanat okulu vuruldu.

Daha önce Mariupol’den insani koridor açılmasına karar verilmiş ancak Rusya’nın bombardımanı yeniden başlayınca tahliyeler tamamlanamamıştı. Rusya ise, ateşkes ihlâli için Ukrayna’yı suçlamıştı.

Pazar günü Ukraynalı yetkililer şehirden 3.985 kişinin çıktığını, bugün de 50 otobüsün sivilleri tahliye etmek üzere şehre gönderileceğini söyledi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.