Ana Sayfa Dünya Duda: Rusya’nın Ukrayna’ya Suriye’den asker toplaması Türkiye için ilginç

Duda: Rusya’nın Ukrayna’ya Suriye’den asker toplaması Türkiye için ilginç

78
0

Rusya’nın Ukrayna’da savaşmak için Suriye’den destek topladığı haberleri sonrası Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda durumun ‘Türkiye için ilginç bir sinyal’ olduğunu belirtti.

Rusya’nın Ukrayna işgali bir ayı doldururken Duda, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmesinin ardından sosyal medya hesabından bir ileti paylaştı. Leh Cumhurbaşkanı, Zelenskiy’nin kendisine Suriye’deki Rusların ve Orta Doğu’daki paralı askerlerin Moskova’yı desteklemek için Ukrayna’ya geldiğini söylediğini kaydetti.

Zelenskiy’nin daha fazla NATO yardımı için çağrı yaptığını vurgulayan Duda, “Ancak bu aynı zamanda Rusya’nın zayıflığını da gösteriyor ve Türkiye için ilginç bir sinyal” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya-Ukrayna savaşı gündemiyle bu hafta içi Brüksel’de NATO liderleriyle yapılacak zirvenin ardından Polonya’yı ziyaret edecek.Biden, çarşamba günü Brüksel’e gidecek ve perşembe günü NATO zirvesine, G7 zirvesine ve ardından Avrupa Konseyinin zirvesine katılacak.

Biden’ın cuma günü Varşova’ya geçmesi ve cumartesi günü Polonya Cumhurbaşkanı Duda ile bir araya gelmesi bekleniyor.ABD ile Polonya arasında Ukrayna’ya eski Sovyet yapımı savaş uçaklarının gönderilmesine ilişkin anlaşmazlık yaşanmış, Washington son olarak söz konusu planın rafa kaldırıldığını açıklamıştı.

Birleşmiş Milletler’den gelen son verilere göre Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından yaklaşık 10 milyon Ukraynalı göç etmek zorunda kaldı. Bu kişilerin yaklaşık 3’te biri ülke dışına kaçarken büyük çoğunluğu Polonya’ya sığında.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.