Ana Sayfa Dünya ABD, Myanmar’ın Arakanlı Müslümanlara karşı ‘soykırım’ suçu işlediği kararını resmen duyuracak

ABD, Myanmar’ın Arakanlı Müslümanlara karşı ‘soykırım’ suçu işlediği kararını resmen duyuracak

82
0

ABD’nin, Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara karşı “soykırım suçu” işlediği sonucuna ulaştığı ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın kararı bugün resmen duyuracağı belirtildi.

Başta Reuters ve AFP gibi haber ajansları olmak üzere birçok haber kuruluşuna konuşan ve adlarının açıklanmasını istemeyen ABD’li yetkililer, Joe Biden yönetiminin yaklaşık 14 aylık soruşturmanın ardından Myanmar konusunda bir sonuca vardığını ifade etti.

Buna göre ABD yönetiminin, Myanmar ordusunun Rohingya’daki eylemlerini “insanlığa karşı işlenmiş suçlar” ve “soykırım suçu” olarak nitelendireceği kaydedildi.Söz konusu kararı, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın bugün yapacağı bir konuşmayla duyurması bekleniyor.

Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

Myanmar’ın Arakan eyaletinde 2012’de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan’daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017’de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.

BM’ye göre, Ağustos 2017’den sonra Arakan’daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 900 bini aştı.Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtlamıştı.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.