Ana Sayfa Dünya Ahmet Dönmez’e saldırı İsveç medyasında!

Ahmet Dönmez’e saldırı İsveç medyasında!

159
0

Yaptığı haberlerden dolayı İsveç’te 6 yaşındaki kızının gözü önünde darp edilen gazeteci Ahmet Dönmez’in sağlık durumunu iyiye gidiyor. Gazeteciye yönelik saldırıyı İsveç medyası yakından takip ediyor. İsveç’in saygı gazetelerinden Svenska Dagbladet (SvD) yaşanan olayı bugünkü yazılı sayısında gündeme getirdi.

‘Türkiye’deki rejim eleştirmeni gazeteci Ahmet Dönmez, altı yaşındaki kızının gözü önünde darp edildi’ ifadelerini kullanan gazete, Dönmez’in daha önce de isimsiz tehditler aldığını hatırlattı.

Haberde Dönmez’in arkadaşı gazeteci Bülent Ceyhan’ın ifadelerine yer verdi. Ceyhan, Dönmez’in yanındaki kızının, babasının arabadan indiğini ve 2 kişinin onu darp ettiğini anlattığını ifade etti. Haberde, Dönmez’in daha sonra etraftakilerin ambulans çağırmasıyla hastaneye kaldırıldığı aktarıldı.

Dönmez’in daha önce Ankara’da, Zaman gazetesinde çalıştığı ve şu anda bir YouTube kanalına sahip olduğu belirtildi. Haberde Dönmez’in, Türk mafyası ile ülkenin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında ilişki olduğu iddiasıyla ilgili defalarca haberler yayınladığı yazıldı.

Svenska Dagbladet haberinde, Türkiye’deki rejim eleştiririnden dolayı daha önce benzer bir hadise yaşayan gazeteci Abdullah Bozkurt’un ifadelerine de yer verdi. Bozkurt, “Ahmet’in davasında her şey onun izlendiğini ve rutinini bilindiğini gösteriyor. Bunun İsveç’te yaşanması bir trajedi” diyor.

‘Polis bu işin üzerine gitmelidir’

Haberde konuşulan bir diğer isim olan Stockholm Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Bölümü müdürü Paul Levin ise özetle şunları söylüyor: ”Siyasi güdülerle ilgiliyse, bir gazetecinin açık sokakta saldırıya uğraması ciddidir. Polisin bu işin özüne inmesi önemlidir, böylece gazeteciler, hatta yabancı olanlar bile burada çalışırken kendilerini güvende hissedebilirler.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.