Ana Sayfa Dünya Rusya- Ukrayna savaşında 23. gün Esad rejiminin birlikleri Rus ordusuna katıldı

Rusya- Ukrayna savaşında 23. gün Esad rejiminin birlikleri Rus ordusuna katıldı

120
0

Rusya’nın, Ukrayna’yı ‘askerden arındırmak’ için 24 Şubat’ta başlattığı harekat, iki ülke arasında kanlı çarpışmalarla devam ediyor. Savaşın 23. gününde Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rusya ordusunun, Suriye’den yaklaşık bin kişiyi topladığını açıkladı. İşte Rusya-Ukrayna savaşında dakika dakika yaşanan sıcak gelişmeler…

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat akşamı, Ukrayna’yı ‘askerden ve Neo- Nazilerden arındırma’ bahanesiyle başlattığı işgal girişimi, 23. gününde de bütün hızıyla devam ediyor. İki ülke arasında yapılan müzakerelerden ateşkes çıkmazken Rus güçleri başkent Kiev başta olmak üzere Çernigiv, Harkov, Mariupol gibi yerleşim birimlerindeki sivil yapılara gece boyunca saldırılar düzenledi.

Ukraynalı yerel yöneticilerin ve resmi kurumların açıklamalarından derlenen bilgilere göre, Rus ordusu, uçak ve füzelerle saldırılarını sürdürerek ülkedeki sivil yapıları hedef aldı. Çernigiv Valisi Vyaçeslav Çaus, şehrin Ruslar tarafından sürekli bombalandığını açıkladı. Çaus, Rus güçlerinin sivil altyapıları hedef aldığını vurgulayarak son 24 saatte 53 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Rus güçlerinin saldırısı sonucu başkent Kiev’de 2 kişi hayatını kaybetti. Ukrayna Acil Servisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Rus güçleri Sviatoshynskyi’de depoların olduğu bölgeye saldırı gerçekleştirdi.

Öte yandan Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, ülkeye karşı savaş başlatan Rusya ordusunun, Suriye’den asker topladığını açıkladı.

İşte Rusya-Ukrayna savaşında yaşanan dakika dakika gelişmeler:

08.40- ABD Savunma Bakanlığı İstihbarat Ajansı Direktörü Scott Berrirer, Rusya ordusunun Ukrayna’daki direnişi kıramaması durumunda Devlet Başkanı Vladimir Putin’in nükleer silah kullanma tehdidinde bulunabileceğini belirtti.

Bloomberg’in aktardığına göre Berrier’in 67 sayfalık raporunda işgalin uzaması durumunda Rus ordusunun insan ve modern gücünün erimeye başlayacağını ve yaptırımların ekonomi üzerindeki etkisinin daha da hissedileceği kaydedildi.

BİDEN: PUTİN KATİL BİR DİKTATÖR

07.02 – ABD Başkanı Joe Biden, Aziz Patrik Günü konuşmasında Rus lider Vladimir Putin hakkında “katil bir diktatör” açıklamasında bulundu.

05:25- Avustralya hükümeti Putin ile bağlantılı 2 oligarkı yaptırım listesine aldı

Avustralya hükümeti, Ukrayna savaşında yaptırım uyguladığı kişilerin dışında bıraktığı ve ülkede varlıkları bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bağlantılı 2 Rus oligarkının listeye dahil edildiğini duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta Rus tarafına uyguladıkları yaptırımları genişlettiklerini açıkladı.

Yeni yatırımlara oligarkların yanı sıra 11 Rus bankasını ve devlet kuruluşunu dahil ettiklerini belirten Payne, “Listede, Rusya Ulusal Varlık Fonu ve Maliye Bakanlığı yer alıyor. Son zamanlarda Rusya Merkez Bankası’nı dahil etmemizle birlikte, Avustralya şimdi Rusya’nın dış borcunu ihraç etmekten ve yönetmekten sorumlu tüm Rus Hükümeti kurumlarını hedef aldı.” açıklamasında bulundu.

Avustralya’nın yaptırımları kapsamında, 41 oligark ve yakın aile üyeleri de dahil olmak üzere 460’tan fazla kişi, işletme ve kuruluşa yaptırım uygulanıyor.

ZELENSKİY: ARTIK FARKLI BİR ÜLKEYİZ

04.26- Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, halka seslendiği konuşmasında Rusya’nın Kırım’ı ilhak ettiği ve ayrılıkçıların Donbas’ı ele geçirdiği 2014 yılına dikkat çekerek, “Artık farklı bir ülkeyiz” dedi.

UKRAYNA SAVUNMA BAKANLIĞI: ESAD REJİMİNİN BİRLİKLERİ RUS ORDUSUNA KATILDI

03:34- Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya ordusuna Suriye lideri Beşar Esad ve Hizbullah ordularından bin kadar ‘gönüllü’nün katıldığını açıkladı.

AA’da yer alan habere göre Genelkurmay Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, savaş sırasında oldukça büyük kayıp yaşayan Rus ordusunun, yabancı paralı askerleri aldığı belirtilerek, şu ifadelere yerildi:

”Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı, personel kaybını yabancılar pahasına telafi etmek için önlemler almaya devam ediyor. Mevcut bilgilere göre, Rus işgalciler, Beşşar Esed ve Hizbullah’ın sözde ordusundan bine yakın gönüllüyü çoktan topladı. Aynı zamanda, mevcut bilgilere göre, bu militanlar Ukrayna topraklarındaki çatışmalara katılmayı değil, Avrupa ülkelerine ulaşmak için iş gezilerini fırsat olarak kullanmayı amaçlıyorlar.”

ZELENSKİY: BİZ SADECE BARIŞ İSTİYORUZ

03.08- Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Telegram hesabından paylaştığı görüntülü mesajda savaşın durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Zelenskiy, şunları söyledi:

”Ukrayna topraklarında işgalcilere katılmaya çalışacak herkesi uyarıyorum. Bu hayatının en kötü kararı olacak. Uzun ömür, size kısaca teklif edilen paradan daha iyidir. Oğlunun Ukrayna’ya karşı savaşa gönderildiğini bilen her anne, oğlunun nerede olduğunu kontrol etmelidir. Biz bu savaşı istemedik. Biz sadece barış istiyoruz.”

00.53- Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron telefonda görüşerek Rusya-Ukrayna savaşın durdurulması için barışçıl diyalogun önemini değerlendirdi.

Zelenski, sosyal medya hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile diyaloğumuz devam etti” dedi. Rusya’nın saldırılarına karşı mücadelede, özellikle savunma alanında halka yönelik destek konuları ele aldıklarını belirten Zelenskiy, “Barışçıl diyaloğun sürdürülmesine özel önem verilmektedir. Savaş karşıtı koalisyonu güçlendirmemiz gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

00.20- Ukrayna hükümeti, dünyanın önde gelen yatırım şirketlerini, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş nedeniyle zarar gören altyapıyı yeniden inşa etmeye davet etti.

00.08- Belarus’un, Avrupa Konseyi’nin faaliyetlerine katılma hakkı askıya alındı

Avrupa Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, Bakanlar Komitesi’nin, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı saldırılara aktif şekilde katıldığı gerekçesiyle Belarus ile ilişkiyi askıya almaya karar verdiği belirtildi.

Komitenin, Belarus’un konseyin toplantılarına ve faaliyetlerine katılma hakkını askıya aldığı aktarılan açıklamada, bu ülke ile her türlü teknik iş birliğinin de askıya alındığı kaydedildi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Ukrayna’ya yönelik saldırıları nedeniyle dün Rusya’yı üyelikten çıkarmaya karar vermişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.