Ana Sayfa Dünya Japonya, Ukrayna’ya silah taşıyan Rus savaş gemilerini görüntüledi

Japonya, Ukrayna’ya silah taşıyan Rus savaş gemilerini görüntüledi

140
0

Batılı istihbarat kurumları Ukrayna’yı işgal eden Rusya’nın elindeki stratejik silahların tükendiğini bildirirken Japonya, Ukrayna’ya silah taşıyan Rus savaş gemilerini görüntüledi. Rusya’nın Pasifik’ten bölgeye askeri ekipman taşıması, “Moskova, Kiev’le yürüttüğü barış görüşmeleriyle savaşta zaman kazanıyor” yorumlarına da yol açtı.

Japonya Savunma Bakanlığı, muhtemelen Ukrayna’ya silah ve askeri ekipman taşıyan dört Rus savaş gemisinin görüldüğünü açıkladı. Bakanlık, gemilerin fotoğraflarını da paylaştı.

Fotoğraflarda gemilerdeki çok sayıda zırhlı araç dikkat çekti. Japonya’nın kuzeydoğusundaki Tsugaru Boğazı’ndan geçen savaş gemilerinde asker ve ağır silahların da olduğunun tahmin edildiği belirtildi. Savunma Bakanlığı’nın Twitter hesabında, “Rus ordusunun hareketlerini dikkatle takip ediyoruz” dendi.Japon ordusundan bir sözcü, Rus savaş gemilerinin bugüne kadar Japonya topraklarından nadiren geçtiğini ifade etti.

RUSYA ZAMAN KAZANMAYA MI ÇALIŞIYOR?

Rusya’nın bir yandan Ukrayna’yla barış görüşmelerini sürdürürken bir yandan da Pasifik’ten bölgeye askeri ekipman taşıması, “Rusya barış görüşmeleriyle savaşta zaman kazanıyor” yorumlarına da yol açtı.

İngiltere Savunma Bakanlığı, son yayınladığı istihbarat raporunda Rus ordusunun yeni teknoloji silahların tükenmesi nedeniyle eski silahları kullanmaya başladığını duyurarak bu durumun Ukrayna’da can kaybının yükselmesine yol açacağı uyarısında bulundu. ABD’li yetkililer de daha önce Rusya’nın Çin’den askeri teçhizat ve silah yardımı talep ettiğini öne sürmüş, Çin iddiayı reddetmişti. Rus yetkililerse ısrarla ellerinde yeterli silah olduğunu savunuyor.

Rusya’dan gelen “Ukrayna operasyonu planlandığı gibi gidiyor” açıklamalarına rağmen Rus ordusunun ilerlemekte zorlandığı ve ağır kayıplar yaşadığı söyleniyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.