Ana Sayfa Gündem AKP’nin ‘dış güçler’ algısının inandırıcılığı kalmadı

AKP’nin ‘dış güçler’ algısının inandırıcılığı kalmadı

110
0

Ekonomik krizin nedenleri ve yurttaşlara yansımalarının araştırıldığı anketten çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. YÖNEYLEM tarafından yapılan ankete göre, ekonomik krizin sorumlusu olarak ‘dış güçler’ algısını ortaya atan AKP’ye güven kalmadı.

YÖNEYLEM, Şubat 2022 Araştırma sonuçlarını yayımladı. 27 ilde, 200 noktada toplam 2 bin 488 kişiyle yapılan araştırmanın sonuçları ülkede yoksulluğun geldiği boyutu bir kez daha gözler önüne serdi.Araştırmada katılımcıların yüzde 66,1’i ülkedeki en önemli sorunun ekonomik kriz olduğunu düşünüyor.

AKP’YE GÜVEN KALMADI

Birgün’de yer alan habere göre, temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamamaktan endişe duyanların oranı yüzde 65’e kadar çıkıyor. Üstelik ekonomik krizin sorumlusu olarak ‘dış güçler’ algısını ortaya atan iktidara güven de kalmadı. Ankete katılanların yüzde 50’sinden fazlası bu düşünceye katılmıyor.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni, krizin sorumlusu olarak görenlerin oranı ise yüzde 55’in üzerine çıkıyor.

”HÜKÜMETİN YANLIŞ POLİTİKALARI EKONOMİYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

“Ekonomik krizin nedenleri, ekonomi politikalarında yapılan yanlışlardır” önermesine halkın yüzde 45’i tamamen katılıyorum yanıtını verirken yüzde 27,8’i katılıyorum yanıtını verdi. Buna göre katılımcıların toplam yüzde 72,3’ü hükümetin yanlış politikalarının ekonomiyi olumsuz etkilediğini düşünüyor. Bu önermeye ‘hiç katılmıyorum’ diyenler ile ‘katılmıyorum’ yanıtını verenlerin oranı ise toplamda yüzde 19,2’de kalıyor.

”DIŞ GÜÇLER ALGISININ İNANDIRICILIĞI YOK”

Hükümet, krizin nedeni olarak sık sık ‘dış güçler’ algısını devreye sokuyor. Ancak ankete göre halkın gözünde bu söylemlerin bir inandırıcılığı yok. Katılımcıların yüzde 51,8’i bu düşünceye katılmıyor. Ekonominin ‘dış güçler’ nedeniyle kötü olduğunu düşünlerin toplam oranı yüzde 37,5’te kalıyor. Bu soruya kararsız kalanların oranı yüzde 10,1 olurken yüzde 2,4 de cevap vermemeyi tercih ediyor.

”CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİNİN İNANDIRICILIĞI KALMADI”

Hızlı karar alarak tüm sorunları çözeceği iddiasıyla getirilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin seçmen nezdinde inandırıcılığının kalmadığı da görülüyor. “Ekonomik sorunlarının nedeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemidir” önermesine seçmenin yüzde 56,4’ü katılıyor. Yalnızca 36,3 bu fikre katılmadığını ifade ediyor. Kararsızların oranı yüzde 6,8 olurken fikir belirtmeyenler ise yüzde 2,5 oranında.

EKONOMİK SORUNLARIN NEDENİ ‘ADAM KAYIRMA’

Ekonomik sorunlarının nedeninin liyakat eksikliği ve ‘adam kayırma’ olduğunu düşünenlerin oranı da hayli yüksek. Yüzde 67’lik bir oran bu düşünceye katılırken yalnızca yüzde 23,5’lik bir kesim bu fikre katılmadığını söylüyor.

SEÇMEN KORKU İÇİNDE YAŞIYOR

Araştırmada ekonomik krizin seçmen üzerindeki etkileri de dikkat çekici. Toplumun ezici bir çoğunluğu temel ihtiyaçlarını karşılayamamaktan, işsiz kalmaktan, iş bulamamaktan, elindekileri de kaybetmekten büyük korku yaşıyor.

Sahip olduklarımı kaybetmekten korkuyorum” diyenlerin oranı yüzde 70’i geçiyor. Sağlık ihtiyaçlarını karşılayamamaktan endişe duyanlar ise toplamda yüzde 60’ın üzerine çıkıyor. İşini kaybetmekten ya da iş bulamamaktan korkanların oranı ise yüzde 61,1’e ulaşmış durumda. Asgari ihtiyaçlarını dahi karşılayamamaktan korkanların oranı da dikkat çekiyor. Buna göre katılımcıların toplamda yüzde 64’ü bu korkuyla yaşıyor. İcra dosyalarında patlama yaşanırken ankete göre borçlarını ödeyememekten korkanların oranı da tavan yaptı. Katılımcıların yüzde 64,8’i borçları konusunda endişeli.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.