Ana Sayfa Dünya Rus savaş gemileri Odessa kıyılarını bombaladı

Rus savaş gemileri Odessa kıyılarını bombaladı

112
0

Tüm dünyanın gözünü çevirdiği Rusya-Ukrayna savaşında 21’inci gün… Bölgede çatışmalar devam ederken son dakika haberleri de peş peşe gelmeye devam ediyor. Son olarak Rusya’ya ait savaş gemileri Odessa kıyılarını vurdu. Saldırıyı, Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Geraşenko sosyal medyadan duyurdu. İşte Rusya-Ukrayna savaşında dakika dakika yaşanan sıcak gelişmeler…

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal harekatı 21’inci gününe girdi. İki ülke arasındaki müzakere görüşmelerinde beşinci tur dün yapıldı.

Altıncı tur görüşmenin bugün gerçekleştirilmesi beklenirken, Ukrayna tarafından olumlu bir açıklama geldi. Ukrayna Devlet Başkanlığı, “Müzakerelerin başlangıcında Rusya bizim pozisyonumuzu anlamak istemiyordu. Pes edin silahları bırakın diyorlardı. Şimdi Rusya konuştuğu tonu değiştirdi farklı tonla bizimle konuşuyor pozisyonumuzu anlıyor. İki ülkenin devlet başkanının katılımıyla büyük ilerleme kaydedilebilir” açıklamasında bulundu.

RUS SAVAŞ GEMİLERİ ODESSA KIYILARINI BOMBALADI

Son olarak Rusya’ya ait savaş gemileri Odessa kıyılarını vurdu. Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Geraşenko, “Asker çıkarma girişimi olmadı.” dedi. Öte yandan Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, ülkeye saldırı yapan Rusya Federasyonu silahlı kuvvetlerinin yüzde 40’ının, savaş kabiliyetini kaybettiğini veya tamamen yok edildiğini bildirdi. Ukrayna lideri Zelenskiy de Batılı ülkelerin liderlerini Kiev’e davet etti. İşte bölgeden gelen son dakika haberleri…

İşte Rusya-Ukrayna savaşında yaşanan dakika dakika gelişmeler:

16 Mart 2022 Salı

07.55- Ukrayna’da Kiev, Harkov, Mariupol ve diğer şehirleri kuşatan deneyen işgalci Rus birliklerinin ellerini havaya kaldıran sivilleri göstere göstere vurdukları görüntüler, dünyayı ayağa kaldırdı. Alman ZDF kanalının ekrana getirdiği görüntülerde, Rus askerlerinin beyaz bir arabayla kendilerine doğru yaklaşan sivillere ateş açtığı yer aldı. Kiev yakınlarında insansız hava aracıyla kaydedilen videoda, ellerini havaya kaldıran bir sivil Ruslar tarafından vuruluyor ve olay yerinde hayatını kaybediyor. İngiliz The Guardian gazetesi ise, iki sivilin yaşamını yitirdiği 7 Mart tarihli saldırıda silahsız diğer sivillerin de vurulduğunu aktarıyor.

06.15- Ukrayna’da savaş başlatan Rusya Federasyonu’na ait deniz kuvvetlerince Odessa bölgesindeki kıyılara ateş açıldığı bildirildi.

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Geraşenko, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yerel saatle 03:00 civarında Rus savaş gemilerinin, Odessa kıyılarına yönelik saldırı düzenlediğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: Rus işgalciler, gemilerden, Tuzla köyü yakınlarındaki Odessa bölgesindeki Ukrayna kıyılarına roket ve topçu atışlarına başladı. Asker çıkarma girişimi olmadı.

04.20- Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, batılı ülkelerin liderlerini imajı bir biçimde Ukrayna’ya davet ederek, ülkesinin hava sahasının kapatılmamasına ilginç davet yöntemiyle tepki gösterdi. Zelenskiy, “Ukrayna’nın tüm dostlarını Kiev’e davet ediyorum. Burası tehlikeli olabilir, çünkü gökyüzümüz henüz Rus füzeleri ve uçuşlara kapanmadı” dedi.

03.54- Avrupa Birliği’nden (AB), İngiltere Premier Lig ekiplerinden Chelsea Futbol Kulübü eski sahibi Roman Abramovich’e yaptırım kararı geldi. AB tarafından yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın çevresine yönelik yaptırımlar kapsamında, Rus oligarkları olarak tanımladığı iş insanlarından Abramovich’i Rusya’nın Ukrayna’yı işgalindeki rolü nedeniyle mal varlıklarının dondurulması ve seyahat yasaklarıyla karşı karşıya kalan kişilerin yer aldığı güncellenmiş yaptırım listesine eklendiği ifade edildi. Abramovich hakkında AB, “Putin ile ayrıcalıklı erişime sahip ve onunla çok iyi ilişkiler sürdürmektedir. Putin ile olan bu bağ, onun hatırı sayılır servetini korumasına yardımcı oldu’’ dedi.

Öte yandan Abramovich, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline tepki olarak İngiliz yaptırımları kapsamında mal varlıkları daha önce dondurulan 7 zengin Rus arasında yer alıyordu. Ayrıca Abramovich’in yetkileri, Premier Lig kulübünün direktörü olarak da askıya alınmıştı.

03.50- Rusya birlikleri, Harkov ve Dnipro bölgelerine gece yarısı saldırılar düzenlerken Donetsk’te de bazı yerleşim alanlarına roketler isabet etti.

03.40- Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, ülkeye saldırı yapan Rusya Federasyonu silahlı kuvvetlerinin yüzde 40’ının, savaş kabiliyetini kaybettiğini veya tamamen yok edildiğini bildirdi.

Yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: Genel olarak, 15 Mart 2022 itibarıyla Ukrayna topraklarında sözde ‘operasyona’ dahil olan birimlerin (Rus ordusu) yüzde 40 kadarı kaybedildi. Tamamen yok edildi veya savaş kabiliyetini kaybetti.

Açıklamada, son bir günde sadece Ukrayna’nın Chernobaevka bölgesindeki çatışmalar sırasında Rus ordusuna ait 7 savaş helikopterinin imha edildiği vurgulandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.