Ana Sayfa Gündem Meteoroloji uzmanı tarih verdi: İstanbul’a 1836 kar yağışı geliyor

Meteoroloji uzmanı tarih verdi: İstanbul’a 1836 kar yağışı geliyor

90
0

İstanbul’da kar yağışı sona erdi derken, hafta sonu kar yağışı geri geliyor. Tarih veren Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten, “1836 yılından beri en soğuk ve en karlı gün olacak” dedi

İstanbul’da hafta sonu etkili olan kar yağışları bitti derken, hafta sonu geri geliyor. MGM İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi, İstanbul dahil 7 ilin (Edirne, Kırıklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya ve Yalova) 17 Mart perşembe gününden itibaren soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına gireceğini duyurdu.

MART AYI SOĞUK GEÇECEK

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Bu sene mart ayı soğuk geçecek. Nisanı bekleyeceğiz. Perşembe akşamından itibaren kuzey bölgeler soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek. Cuma, cumartesi ve pazar günü Marmara ve Karadeniz bölgesi karla karışık yağmur ve kar yağışı alacak. Geçen haftaki sistemden bir kademe daha zayıf olacak” yorumunu yaptı.

SON 186 YILIN EN KARLI GÜNÜ GELİYOR

Sosyal medya hesabından uydu görüntüleri üzerinden hava tahmini yapan Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten ise hafta sonunda İstanbul’un son 186 yılın en soğuk ve en karlı günlerini yaşayacağını belirtti.

Ökten’in tahmini şu şekilde:

“İstanbul’da Cumartesi günü İskele babaları bile kar tutacak. Beklenen soğuk kuvvetlendi. Şehir tekrar bembeyaz olacak. 19 Mart günü meteorolojik kayıtların tutulmaya başlandığı 1836 yılından beri bu kadar geç bir tarihe ait en soğuk ve karlı gün yaşanacak…

Cumartesi Marmara ve Batı Karadeniz etkili bir kar alacak. Mor renkler kar…

Umuyorum ki 2017’de yağan sağlam kardan sonra karsız geçen 4 sene gibi bir süreci 2022’den sonra da yaşamayız…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.