Ana Sayfa Dünya 5 Batılı ülke Ukrayna’yı işgal eden Rusya’nın Suriye iç savaşındaki rolünü kınadı 

5 Batılı ülke Ukrayna’yı işgal eden Rusya’nın Suriye iç savaşındaki rolünü kınadı 

78
0

Beş Batılı ülke Suriye’deki iç savaşın başlamasının 11’inci yıldönümünde ortak bir açıklama ile Rusya’nın hem Suriye’deki rolünü hem de Ukrayna’yı işgalini kınadı.

Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri ortak açıklamada, “Bu yılki yıl dönümün Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik uluslararası hukukun ve Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin olağanüstü ağır ihlalini oluşturan korkunç saldırganlığına rastlaması, Rusya’nın her iki çatışmadaki gaddar ve yıkıcı davranışının altını çiziyor” denildi.

15 Mart’ın Suriye halkının ‘özgürlük, siyasi reform ve insan haklarına saygı duyan ve savunan bir hükümet talebiyle cesurca ve barışçıl bir şekilde’ sokağa çıkmasının 11’inci yıldönümüne işaret ettiği belirtilen açıklamada Esad rejiminin bu talepleri ‘acımasız saldırılarla karşıladığı’ vurgulandı. Açıklamada, “11 yıllık ölüm ve ızdıraptan sonra artık rejim ve aralarında Rusya ve İran’ın bulunduğu destekçilerinin Suriye halkına yönelik acımasız saldırılarını durdurma zamanı çoktan geldi” ifadeleri kullanıldı.

Suriye’deki iç savaşın bilançosu yıllar geçtikçe ağırlaşıyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, 2011 yılında demokrasi yanlılarının gösterilerinin sert bir şekilde bastırılmasıyla başlayan iç savaşta bugüne kadar yaklaşık 400 bin kişi hayatını kaybetti, milyonlarca kişi yerinden edildi. hayatları alt üst eden iç savaş sonucu ülke ekonomisi de ağır darbe aldı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.