Ana Sayfa Dünya Rus televizyonunda ‘savaşa hayır’ diyen editör gözaltına alındı

Rus televizyonunda ‘savaşa hayır’ diyen editör gözaltına alındı

58
0

Rusya’da yayın yapan Kanal 1 televizyonunun canlı yayını sırasında “savaşa hayır” yazılı pankart açan Kanal 1 Editörü Marina Ovsyannikova sosyal medya hesabı üzerinden yatığı açıklamada, Ukrayna’da yaşananların bir suç olduğunu ve Rusya’nın saldırgan bir ülke olduğunu söyledi, ardından gözaltına alındı.

Ovsyannikova mesajında, “Ukrayna’da şu an yaşananlar bir suç ve Rusya saldırgan bir ülke. Bu suçtan sadece 1 kişi sorumlu ve bu kişi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin. Benim annem Ukraynalı, babam Rus. Onlar hiçbir zaman düşman olmadılar. Boynumdaki kolye (Rus ve Ukrayna bayraklarının renklerinde) savaşın bir an önce durması gerektiğini ve kardeş halkların bir arada yaşayabileceğini simgeliyor. Ne yazık ki, son yıllarda Kremlin propagandası yaparak Kanal 1’de çalışıyorum ve şimdi bundan çok utanıyorum” ifadesini kullandı.

Rusya’da batı destekli ‘muhalif’ lider Navalny’den de bahseden Ovsyannikova, “Tüm bunların daha yeni başladığı 2014 yılında sessiz kaldık. Kremlin Navalny’yi zehirlediğinde biz mitinglere gitmedik. Bu insan karşıtı rejimi sessizce izledik. Şimdi artık tüm dünya bize sırtını döndü ve torunlarımızda bu kardeş katili savaşının utancından kurtulamayacak. Biz Rus halkı düşünebiliyoruz ve zekiyiz. Bu çılgınlığı durdurmak bizim elimizde. Mitinglere çıkın, hiçbir şeyden korkmayın, hepimizi hapse atamazlar” dedi.

Ovsyannikova, olayın ardından polis tarafından gözaltına alındı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.