Ana Sayfa Dünya Ukrayna’da bakanlıklara siber saldırı

Ukrayna’da bakanlıklara siber saldırı

41
0

Rusya ile uzun süredir gerginlik yaşayan Ukrayna’da dışişlerinin de aralarında olduğu bazı bakanlıkların internet siteleri siber saldırıya uğradı. Avrupa Birliği, saldırıyı kınarken, Ukrayna’ya teknik yardım destek sözü verdi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, geniş kapsamlı bir siber saldırı nedeniyle dışişlerinin yanı sıra bazı bakanlıklar ile güvenlik ve savunmayla ilgili kamu kurumlarının web sitelerinin çalışmadığını bildirdi.

NATO-Rusya Konseyi: Rusya’ya Ukrayna için güvence yok, ittifakın kapısı yeni üyelere açık
Uzmanların sorunu çözmeye çalıştığını belirten Nikolenko, siber suçlarla mücadele polisinin de soruşturma başlattığını kaydetti.

Siber saldırının ardında Rusya mı var?

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Reuters’e yaptığı özel açıklamada bu saldırıların ardından Rusya’nın olduğunu söylemek için erken olduğunu söyledi. Sözcü, bununla birlikte daha önce Moskova’nın buna benzer saldırıların arkasında olduğunun bilindiğini ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise konu ile ilgili yöneltilen sorulara şu ana kadar yanıt vermedi. Moskova daha önce buna benzer suçlamalara karşı çıkmıştı.

Rusya, Ukrayna’nın NATO üyesi olma girişimlerine şiddetle karşı çıkarken, geçen aylarda bu ülkeyle ortak sınırına 100 bine yakın asker konuşlandırdı. Son olarak önceki gün düzenlenen NATO-Rusya Konseyi toplantısında ittifak üyeleri ve Moskova arasındaki Ukrayna krizi masaya yatırılmıştı.

Bu arada Avrupa Birliği Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna’ya yönelik siber saldırıyı kınarken, bu ülkeye teknik yardım sözü verdi.

Fransa’da düzenlenen AB Savunma Bakanları gayri resmi toplantısı için Brest’te bulunan Josep Borrell burada basına yaptığı açıklamada, “Nasıl hareket edebileceğimizi ve Ukrayna’ya hangi teknik yardımın sağlanacağını görmek için AB Siyasi ve Güvenlik Komitesi büyükelçilerini acil bir toplantıya çağırdık.” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.