Ana Sayfa Gündem Tayyip Erdoğan: Ülkemizi geleceğin harp ortamına hazırlıyoruz”

Tayyip Erdoğan: Ülkemizi geleceğin harp ortamına hazırlıyoruz”

36
0

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, fırlatma ve uydu sistemleri geliştirmeye yönelik çalışmaların sürdüğünü söyledi. “Gözümüz uzayda.” diyen Erdoğan, savunma sistemlerine ilişkin çalışmalar hakkında ise şunları söyledi: “Geçmişin eksiklerini giderdik bugünün hazırlığını zaten yapıyoruz artık aktif savunma anlayışıyla ülkemizi geleceğin harp ortamına hazırlıyoruz.”

Recep Tayyip Erdoğan, Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk’un Hizmete Giriş Töreni’nde açıklamalarda bulundu. Savunma ve havacılık ihracatının bu yıl sonunda 4 milyar doları aşmasını beklediklerini bildiren Erdoğan, “İnsansız hava araçlarıyla edindiğimiz tecrübeyle silahlı insansız deniz araçları üretiyoruz.” dedi.

“Türkiye gizli-açık tüm ambargolara rağmen her alanda milli çıkarlarının gerektirdiği tüm hamleleri yapabilmesini savunma sanayiindeki ilerlemeye borçludur. Türkiye çok geniş bir yelpazede ihtiyacımız olan sistemleri yerli ve milli olarak üretiyor geliştiriyor ve kullanıyoruz. Savunma ve havacılık ihracatımızın bu yıl sonunda 4 milyar doları aşmasını bekliyoruz.”

“İnsansız hava araçlarıyla edindiğimiz tecrübeyle silahlı insansız deniz araçları üretiyoruz. Ülkemizi geleceğin harp ortamına hazırlıyoruz. Derin öğrenme ve yapay zeka entegrasyonu gerektiren karmaşık sistemlere yönelik çalışmalarımız hızla devam ediyor.”

“Bir yandan da gözümüz uzayda. Uzay alanında da gerek fırlatma sistemleri gerekse uydu sistemleri geliştirme çalışmalarımız sürüyor. Ülkemizin gerektiği gibi korunabilmezi ancak mavi vatanın en iyi şekilde savunulmasıyla mümkündür. Donanmamızı daha güçlü kılacak bir çok projeyi hayata geçirdik. Ülkemizin ilk istihbarat gemimiz Ufuk da milli mühendislik kabiliyetleriyle geliştirildi.”

“İnşası süren İstanbul ve ihalesine çıktığımız 3 adet fırkateynimiz de yerli ve milli dikey atım sistemi ve hava savunma sistemleri olacak. Önümüzdeki 2 yılda donanmamızı daha da güçlendiriyoruz. Amfibi gemimiz Anadolu’yu hizmete alıyoruz. Hava savunma muhribimiz TF-2000’in ihalesine yakında çıkıyoruz.”

Hedefimiz savunma sanayiinde tam bağımsız bir Türkiye’dir. Dünyada pek az istihbarat teşkilatının sahip olduğu bu gemi sayesinde denizlerde de gücümüzün artacağına inanıyorum.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.