Ana Sayfa Dünya Kazak protestolarına müdahale eden Barış Gücü çekilmeye başladı

Kazak protestolarına müdahale eden Barış Gücü çekilmeye başladı

33
0

Kazakistan’da başlayan protestolara müdahale eden başını Rusya’nın çektiği Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Barış Gücü’nün ülkeden ayrılmaya hazırlandığı duyuruldu. Akaryakıt zamlarına tepki olarak başlayan ve bir hafta süren gösterilerde kontrolü kaybeden Kazak hükümetinin davetiyle Kazakistan’a gelen Barış Gücü görevlileri ülkeden ayrılmaya hazırlanıyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in Barış Gücü’nün çekilmesinin perşembe günü başlayacağını ve sürecin 10 günü bulacağını açıklamasından iki gün sonra Rusya Savunma Bakanlığı çekilme hazırlıklarını duyurdu.

Rus Savunma Bakanlığı, güvenliği sağlanan kamu kurumlarının Kazak güçlere devredilmeye devam ettiğini duyurdu. Aynı açıklamada askeri güçlerin ülkeden çekilmeye başladığı bu kapsamda gerekli ekipmanların da hazırlandığı ifade edildi.

Kazakistan’da 2 Ocak’ta akaryakıt zamlarına karşı başlayan protestolar sonrası hükümet istifa etti. Ancak ülke geneline yayılan gösterilerde yönetim kontrolü kaybetmesinin ardından başını Rusya’nın çektiği Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nden destek istedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.