Ana Sayfa Dünya İşkenceci polisi kaçmak da kurtarmadı! Suriyeli polise Almanya’da müebbet hapis cezası verildi

İşkenceci polisi kaçmak da kurtarmadı! Suriyeli polise Almanya’da müebbet hapis cezası verildi

47
0

Almanya’da mahkeme, Suriyeli eski bir gizli polis memurunu, insanlığa karşı suç işlemekten ömür boyu hapse mahkum etti.
Mahkeme,’Dünyadaki cehennem’ olarak nitelenen cezaevinde 4 bin kişiye işkenceyle ilişkilendirilen Raslan’ı 27 tutuklunun ölümünden de sorumlu tuttu.

Koblenz eyalet mahkemesi, Enver Raslan’ı on yıl önce Şam yakınlarındaki bir hapishanede “tutukluların istismarını denetlemekten” suçlu buldu.

58 yaşındaki Raslan’ın Suriye’nin Douma kentinde ‘Şube 251’ olarak bilinen muhalif protestocuların gözaltına alındığı bir tesisten sorumlu kıdemli memur olduğu kaydedildi.

Dava “insanlığa karşı suçlar için Esad yönetimi üyelerine karşı dünyadaki ilk cezai takibat” olarak nitelendiriyor.

Almanya’ya 10 yıl önce iltica eden Raslan, 2011 ve 2012’de insanlığa karşı suç işlemenin yanı sıra tecavüz ve 58 cinayetle suçlanıyordu. Mahkeme Raslan’ı cezaevinde öldürülen 27 kişiyle ilgili olarak da suçlu buldu.

Aralarında elektrik şoku, kırbaç ve dayak da dahil olmak üzere, gizli gözaltı merkezinde sağlıksız koşullarda bağlanmış mahkumlara yapılan kötü muameleyle ilgili 80’den fazla tanık ifade verdi.

Enver Raslan’ın avukatları, geçen hafta mahkemeden müvekkillerinin “kişisel olarak işkence etmediğini ve 2012’nin sonlarında iltica ettiğini” iddia ederek beraat etmesini istedi.

Aynı davada yargılanan eski Suriye İstihbarat Servisi çalışanı Eyad El Garib, geçtiğimiz şubat ayında insanlığa karşı suçlara iştirakten suçlu bulundu ve Koblenz eyalet mahkemesi tarafından dört buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Federal savcılar, Raslan’ın hapishaneden sorumlu kıdemli memur olarak Nisan 2011 ile Eylül 2012 arasında 4 binden fazla mahkumun “sistematik işkencesini” denetlediğini iddia ediyordu.

Üç yıldır gözaltında tutulan Raslan, 2014’te ailesiyle birlikte Berlin’e sığındı ve bir yıl sonra polis koruması talebinde bulundu. 2019’da tutuklanan Raslan ve Eyad El Garib de dahil olmak üzere yaklaşık 800 bin Suriyeli, savaşın başlamasından bu yana Almanya’ya sığındı.

Suriye İnsan Hakları Ağı’na (SNHR) göre, Suriye’de gözaltına alınan veya zorla kaybedilenlerin sayısı 149 bin. Bunların yüzde 85’inin Suriye yönetiminin elinde olduğu iddia ediliyor. Bu arada, Suriye rejimiyle bağlantılı olarak Almanya’ya sığınan bir doktorun davası Frankfurt’ta başlayacak.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.