Ana Sayfa Dünya Belçika’nın en büyük camisinin imamının oturma izni iptal edildi

Belçika’nın en büyük camisinin imamının oturma izni iptal edildi

53
0

Belçika’nın en büyük camisi Al Khalil’in baş imamı Mohamed Toujgani’nin oturma izni ‘ulusal güvenliği ciddi tehdit ettiği’ gerekçesiyle iptal edildi. Mohamed Toujgani’nin 10 yıl süreyle Belçika’ya girmesi yasaklandı.

İltica ve Göçten Sorumlu Bakan Sammy Mehdi (CD&V), Belçika’nın en büyük camisi olan Sint-Jans-Molenbeek kentindeki Al Khalil camisinin baş imamı Mohamed Toujgani’nin oturma iznini iptal edildiğini teyit etti. Mehdi, yaklaşık 40 yıldır Belçika’da yaşayan Mohamed Toujgani hakkında güvenlik servislerinden alınan bilgilere göre ulusal güvenlik için ciddi bir tehdit oluşturduğunu kaydetti.

Flaman Radyo ve Televizyon Yayın Kurumu VRT NWS’te yer alan habere göre, Faslı imam Mohamed Toujgani’nin ulusal güvenliğe ciddi bir tehdit oluşturduğuna dair deliller olduğunu belirten Devlet Bakan Sammy Mehdi (CD&V), “Geçmişte nefret içeren fikirleri yaymak ve savunmak için fırsat verilmiş. Toujgani belki de aralarında en etkili olanlardan biriydi. Bu kararla bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Nefret eken, toplumumuzu bölen ve güvenliğimize tehdit oluşturanlar ülkemizde hoş karşılanmıyor. Ne bugün ne de gelecekte…” ifadelerini kullandı.

Belçika vatandaşı olmayan Toujgani’nin ülkeyi terk etmesi ve önümüzdeki on yıl boyunca Belçika’ya girişinin yasaklandığı kendisine tebliğ edildi. Belçika’da eşi ve çocukları olan Toujgani’nin avukatı karara itiraz edeceklerini kaydetti.

Faslı imam Mohamed Toujgani’nin 40 yıldır Belçika’da yaşamasına rağmen ne Hollandaca ne de Fransızca öğrenmediği belirtildi.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER İLE İRTİBATLI

Toujgani’nin 2019’da Yahudilerin yakılması çağrısında bulunduğu bir videosu ortaya çıkınca, özür dileyen Toujgani, videonun 10 yıl önce Gazze savaşı sürecinde duygusal bir çöküş anında bu sözleri sarf ettiğini söylemişti.

Belçika’daki İslam toplumu arasında etkili bir figür olan Toujgani, hem fiziki olarak hem de ziyaretçi sayısı bakımından Belçika’nın en büyük camisi olarak kabul edilen Molenbeek’teki Al Khalil camiinin uzun yıllar baş imamlığını yaptı.

Radikal İslam görüşlerini vaazlarında anlattığını kaydeden uzmanlar Orta Doğu’nun en eski İslamcı örgütlerinden biri olan ve İhvan olarak da bilinen Müslüman Kardeşler ile irtibatlı olduğunu ileri sürdü.

FAS HÜKÜMETİYLE BAĞLARI

VRT NWS’te yer alan habere göre, güvenlik servisleri Mohamed Toujgani’yi casuslukla da ilişkilendiriyor. Fas hükümetiyle bağları olan Toujgani’nin aynı zamanda ülkemizdeki Fas imamlarını birleştiren bir örgüt olan Ligue des imams marocains de Belgique’nin de başkanı olduğu kaydedildi. Bu derneğin Fas hükümetinden güçlü ilişkileri olduğu ve casusluk yaptığı iddia edildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.