Ana Sayfa Ekonomi Döviz ve altında sert dalgalanma

Döviz ve altında sert dalgalanma

67
0

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü açıklamalarının ardından düşüşe geçen dolar piyasaların açılmasıyla 11 TL’ye kadar gerilerken, avro 13 TL seviyelerine kadar düştü. Dolar an itibariyle 13.62 TL’den işlem görüyor. Avro ise, 15.36 TL seviyesinde. Döviz kurlarında sert dalgalanma yaşanıyor.

Erdoğan’ın konuşmasıyla düşüşe geçen dolar 11 TL seviyelerine geriledi. Avro ise 13 seviyelerini seyrediyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine toplantısı sonrası verdiği mesajlar sonrası döviz kurunda sert düşüş yaşandı. Erdoğan’ın açıklamalarından sonra dolarda yüzde 20’ye yakın düşüş gözlemlendi.

Dün gün içerisinde 18.40’a kadar çıkan ancak akşam saatlerinde yaşanan sert geri çekilmede 12.61’e kadar gerileyen dolar/TL, kapanışı 13.43’ten yaptı. Benzer grafiklerle gün içerisinde 20.80 ile rekor kıran avro/TL de 14.24’e kadar geriledikten sonra 15.16’dan günü noktaladı.

DÖVİZ KURLARINDA SERT DALGALANMA

Dün tüm zamanların en sert düşüşlerini yaşayan dolar ve avro, bu sabah hafif yukarı yönlü de olsa sakin seyrediyordu. Sabahın erken saatlerinde dolar/TL 13.50, avro/TL ise 15.50 civarında işlem görüyordu. Piyasaların açılmasıyla dolar/TL 11 seviyelerine düşerken, avro ise 13.34 TL’ye kadar düştü. Dolar şuan itibariyle 13.62 seviyelerinde seyrederken, avro ise 15.36 seviyelerinden işlem görüyor.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

Erdoğan, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlara yeni bir finansal alternatif sunulduğunu açıkladı. Buna göre kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark doğrudan tasarruf sahiplerine ödenecek ve bu kazanç stopaj vergisinden muaf tutulacak. Böylece tasarruf sahiplerinin ellerindeki parayı TL’de tutmaları sağlanmaya çalışılacak. Erdoğan’ın bu açıklaması sonrası döviz kurlarında hızlı bir gerileme yaşandı.

ALTINDA DA DÜŞÜŞ

Dolar/TL’nin 18’i aşmasıyla 1000 liranın üzerine çıkarak tarihi rekorunu kıran gram altın, kurdaki sert gerileme sonrası 689 TL’ye kadar çekildi. Dün 1700 TL’yi görerek rekor kıran çeyrek altın ise bu sabah itibarıyla çeyrek altın 1107 TL’ye kadar inmiş durumda.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.