Ana Sayfa Ekonomi Deprem toplanma alanı AKP’li Tarhan’a devredildi

Deprem toplanma alanı AKP’li Tarhan’a devredildi

59
0

Üsküdar’da deprem toplanma alanı olan parka işletme hakkı verildi. Alan, AKP’li Alpay Tarhan’ın yönetiminde olduğu Sürgü Gayrimenkul’e kiralandı.

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan ve deprem toplanma alanı olarak da kullanılan parkı bir dönem AKP’den milletvekili adayı olan Alpay Tarhan’ın yönetiminde bulunduğu Kandilli Holding’e bağlı Sürgü Gayrimenkul kiraladı.

Cumhuriyet’in haberine göre, Kandilli Mahallesi’nde bulunan ve 1994 yılından günümüze kadar semt sakinlerinin tek çocuk parkı ve spor sahası olarak kullandığı bölge, İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan bir ihale ile kiralama ve işletme hakkı verilerek 25 yıllığına devredildi.

Mülkiyeti Sultan Mahmud-u Hanı Evvel Vakfı’na ait olan ve AK Partili Üsküdar Belediyesi tarafından çocuk parkı olarak kullanılan arsa, belediye tarafından çocuk parkı kısmı sökülerek aralık ayının başında boşaltıldı, çitle çevrildi.

‘HALK İÇİN OLAN ŞEYİN HALK ADINA KULLANIMINI NEDEN DEVAM ETTİRMEDİ’

Söz konusu alanın kafeterya, restoran ve büro gibi ticari fonksiyonda kullanılacağı bilgisinin yer aldığı ihale şartnamesinde alan ayrıca Boğaziçi İmar Planları’nda çocuk park alanı olarak gözüküyor.

CHP Üsküdar İlçe Başkan Yardımcısı Zülfükar Güneş Gülaydın konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Burası 25- 30 yıldır bu şekilde duruyor. Neden Üsküdar Belediyesi burayı vakıflar ile yaptığı bir protokolle devralmadı? Neden burayı halka kazandırmadı? Halk için olan şeyin halk adına kullanımını neden devam ettirmedi? Söylemimizin aslında temel nedeni de buydu. Sonuçta iki tane kamu idaresinden bahsediyoruz, ortada bir park var. Burası büyük İstanbul depreminin artık kaçınılmaz olduğu bir süreçte ve böyle bir riskin olduğu bir dönemde bu kadar kıymetli öneme sahip. Bu deprem toplanma alanı neden yok ediliyor? Kandilli’de yer alan böylesine bir park neden yok ediliyor? Burası ticari bir amaca yönelik kullanılacak bir duruma neden getiriliyor?” diye sordu.

‘RANTA HİZMET ETMEKTE’

CHP Üsküdar Belediye Meclis Üyesi Ayça Betül Kını Mete de “Burası Kandilli halkının dede, çocuk, torun şeklinde 1994 yılından günümüze kadar çocuk parkı ve basket sahası olarak kullanılan hem içinde tarihi eser hem de anıt ağaçlar bulunan alandır. Yapılan bu ihale, Kandilli halkının yararına olmayıp ranta hizmet etmektedir. Bu yolda da Kandilli halkının sonuna kadar yanındayız” dedi.

Parkın çocuklara iadesini isteyen bölge halkı dilekçeleriyle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na, Boğaziçi İmar Müdürlüğü’ne, Tabiat Varlıkları Kurulu’na, İstanbul 6 No’lu Koruma Kurulu Başkanlığı’na, Üsküdar Belediyesi’ne ve Vakıflar Genel Müdürlüğü 2. Bölge’ye müracaat etti.

Mahalleli, Boğaziçi ön görünümünde, içinde korunması gereken tarihi yapı ve anıt ağaç bulunan arazide inşaat faaliyetinin Boğaziçi Kanunu’na da aykırı olduğunu hatırlatarak inşaatın derhal durdurulmasını talep etti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.