Ana Sayfa Ekonomi Döviz büroları önünde uzun kuyruklar oluştu

Döviz büroları önünde uzun kuyruklar oluştu

100
0

AKP’nin beceriksiz ekonomi politikaları nedeniyle TL’deki erime bugün de zirveyi gördü. Elindeki TL’nin eridiğini gören vatandaşlar ise döviz bürolarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz konusunda dün akşam yaptığı açıklamalar her zamanki gibi Türk Lirası’ndaki değer kaybını hızlandırdı. Yabancı para birimleri karşısında günlük değer kaybı yüzde 7 seviyelerini aşan Türk Lirası’ndaki erime nedeniyle ellerindeki TL’lerden kurtulmak isteyen vatandaşlar döviz büroları önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

İstanbul Kapalıçarşı’da hem vatandaşlarla hem de esnaf ile röportaj gerçekleştiren SÖZCÜ’ye bir vatandaş “80’lerdeki yağ- gaz kuyruklarını arar hale geldik” ifadesini kullandı.

İşte bazı görüşler:

“PİYASALAR ALLAK BULLAK OLDU”

Piyasaların allak bullak olduğunu söyleyen emekli Türkay Durgut, “Kontrol dışı bir yükseliş var. Ne olacağı belli değil. Önümüzü görmek zaten mümkün değil. Doların nerede duracağı da belli değil, nereye düşeceği de belli değil. Öyle bir karamsarlık var Allah hayır etsin. Her şeyin fiyatı fırladı. 3 liraya aldığımız ürün 15 lira oldu Biraz dövizim vardı bozdurmak için geldim. Alan da var, satan da var. Hükümetin acilen tedbir alması lazım. Bu şekilde nereye kadar gidecek bilmiyorum. İktidarın ekonomiye yönelik politikalarını doğru bulmuyorum. Devletin ekonomiyle mücadelede bütün enstrümanları aktif hale getirmesi lazım. Marketlerde fiyatlar şişmiş, bir gariplik var.” ifadelerini kullandı

“EKONOMİK GİDİŞAT HİÇ İYİ GÖRÜNMÜYOR”

Döviz yükseldikçe her şeye zam geldiğini söyleyen İbrahim Murat Gündoğan, “Ekonomik sorunlarla devlet yeterince mücadele etmiyor. Ekonomik gidişatı hiç iyi görmüyorum. Bu ekonomi politikasını değiştirmeleri gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“GAZ, YAĞ KUYRUKLARINI ARAR OLDUK”

AKP’nin ekonomi politikalarının son derece başarısız olduğunu vurgulayan Çetin Övünç, “Ekonomik politikaların son derece başarısız ve bilgisizce yönetilmesi altını ve dövizi bu duruma getiriyor. Tez elden bu hükümetin istifa edip, yerine taze kanların gelip ekonomiyi düzeltebileceğini düşünüyorum. Marketler ürün satmıyorlar, stok yapıyorlar ama stokçuları engellemek de hükümetin görevi, halk bir şey yapamaz. 12 Eylül’den önce yağ, tüp kuyruklarında bekliyorduk ya ben o günleri arıyorum şu anda. Çünkü ben 12 Eylül’ü gördüm. Bir yağ için bir saat bekledim ama şu anda bir yağ almak için 10 saat çalışıyorum.” açıklamasında bulundu

“ÜLKENİN HİÇBİR DEĞERİ KALMADI”

Diyecek bir şeyin olmadığını ve ekonomik durumun ortada olduğunu söyleyen Kapalı Çarşı esnaflarından Hakan Burak Köksolak, “İnsanların hali ortada, bomboş Kapalıçarşı. Esnaf yaptığı işleri geri kapatamadıktan sonra batar. Her gün devalüasyon oluyor. Her gün döviz fiyatı yüzde 6-7 artıyor. Nas suresiyle alakası yok bu işin. Hiç kimse şu anda bir şey almıyor. İşler zaten rezalet durumda. Biz mevcut olanı koruyalım yeter bu bize. Bizim derdimiz şu, cumhurbaşkanı zannediyor ki faiz enflasyon neticesi. Öyle değil bu enflasyon faizin neticesidir. Cahillik başka hiçbir şey değil. Ülkeyi parsel parsel sattılar, ülkenin hiçbir değeri kalmadı. Çeyrek altının 1.600 lira dayandığı bir ülkede nasıl bir ekonomi olabilir? Gram altın bin lira. Kendi ellerinde ne varsa onu değerlendiriyorlar.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.