Ana Sayfa Dünya DSÖ: Sputnik V aşısının onaylanması için daha fazla veriye ihtiyaç var

DSÖ: Sputnik V aşısının onaylanması için daha fazla veriye ihtiyaç var

54
0

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Margaret Harris, Covid-19’a karşı Rusya’da geliştirilen Sputnik V aşısının onaylanması için daha fazla veriye ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Margaret Harris, Rusya’da geliştirilen Sputnik V korona virüsü aşısının onaylanmasının gecikmesinin nedenlerini açıkladı. Russia Today’e (RT) konuşan Harris, aşının onaylanması için daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Harris’e göre, teknik dosyanın incelemelerinin sürmesi ve ek bilgi beklemeleri nedeniyle Sputnik V hakkında bir karar verilmedi. “Ancak değerlendirme süreci devam ediyor” diyen Harris, DSÖ’nün sadece Batı menşeli aşıları onayladığı iddialarının doğru olmadığını belirtti. Harris, Çin ve Hindistan’dan aşıların da tanındığı örneğini verdi. DSÖ Sözcüsü, Batı’nın bazı aşılarıyla ilgili süreçlerin de uzun zaman aldığını kaydetti.

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, ekim başında Sputnik V ile ilgili DSÖ’deki tüm engelleri ortadan kaldırdıklarını, sadece bazı idari prosedürlerin kaldığını söylemişti. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) Başkanı Kirill Dmitriyev de birkaç ay içinde DSÖ’den izin çıkmasını beklediklerini belirtmişti. DSÖ Başkanı Hans Kluge, kurumun Sputnik V’yi 2022’nin ilk çeyreğinde tanıyabileceğini ifade etmişti. (Sputnik)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.