Ana Sayfa Dünya Der Spiegel: Eski Almanya Başbakanı, ABD için 4 yıl muhbirlik yaptı

Der Spiegel: Eski Almanya Başbakanı, ABD için 4 yıl muhbirlik yaptı

91
0

Almanya merkezli yayın yapan Der Spiegel dergisi, gizliliği kaldırılan belgelere dayandırdığı haberinde eski Almanya Başbakanı Willy Brandt’ın 4 yıl boyunca ABD için muhbirlik yaptığını öne sürdü

Der Spiegel, Almanya’da 1969-1974 yılları arasında başbakanlık yapan Willy Brandt’la ilgili ilginç bir iddia ortaya attı.

Dergi haberinde Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) başbakanlık yapan Brandt’ın, bu görevinden önce 1948’den 17 Mart 1952’ye kadar ABD askeri karşı casusluk teşkilatı CIC’e istihbarat sağladığı öne sürdü.

CIC’nin gizliliği kaldırılan 1 Haziran 1952 tarihli listesine ulaşan derginin Alman ve Avusturyalı muhbirlerin isimlerinin yer aldığı listeyi ABD Askeri Tarih Merkezi’ndeki tarihçi Thomas Boghardt’a incelettiği ifade edildi. Tarihçi Boghardt’a göre Brandt, Amerikan hizmetleri için bir “altın madeni” değerindeydi.

Dergi, Brandt’ın CIC’ye Demokratik Almanya Cumhuriyeti (DDR) ile iktidardaki Sosyalist Birlik Partisi’nin (SED) gençlik kolları FDJ hakkında bilgi verdiğini yazdı.

Brandt’ın ayrıca tersaneler, fabrikalar, demir yolu sistemi ve Sovyet ordusunun telefon şebekesiyle ilgili bilgi verdiği öne sürüldü. Söz konusu kaynaklara göre Brandt, kendisini “güvenilir” olarak sınıflandıran CIC irtibat görevlileriyle 4 yıl boyunca 200’den fazla kez bir araya geldi.

4 yıl boyunca muhbirlik yapan Brandt’ın “O-35-VIII” koduyla kayıt altına alındığı belirtildi. 1971 yılında Nobel Barış Ödülü’nü alan Willy Brandt, danışmanı ve Başbakanlıktaki sağ kolu Günter Guillaume’nin DDR casusu olduğunun ortaya çıkmasının ardından istifa etmişti. Willy Brandt, 8 Ekim 1992’de Almanya’nın eski başkenti Bonn yakınlarındaki Unkel kasabasında öldü.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.