Ana Sayfa Haberler Bir oturuşta 100 bardak çay içiyor

Bir oturuşta 100 bardak çay içiyor

68
0

Dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek olan çayda Türkiye, kişi başı en çok tüketimle dünyanın en çok çay içilen ülkesi. Gümüşhane’de ise “çay” denilince akla Ömer Faruk Soydaş geliyor. Çay içmede sınır tanımayan Soydaş, Türkiye’de en çok çay içen insanlardan birisi olarak biliniyor.

7,5 SAAT ARALIKSIZ ÇAY İÇİYOR

Merkeze bağlı Yenice köyünde çiftçilik yapan Soydaş evinde, köy konağında ve hayvanlarını beklemek için gittiği dağda sürekli çay içiyor. Soydaş’ın çay tiryakiliğini artık köydeki herkes normal karşılamaya başlamış.

İnşaatlarda çalıştığı dönemlerde ve askerde çay ocağında çalıştığı zaman bu alışkanlığı edinen Soydaş, bugüne kadar 7,5 saat aralıksız çay içtiği günler olduğunu ve çayı yalnızca Erzurum şekeriyle kıtlama şeker kullanarak içtiğini söyledi.

Soydaş, “Günün 24 saatinde benim için en önemli şeylerden birisi çay. Çay güzel olursa 100 bardağı bulduğum oluyor. Muhabbet arasında saatlerde çay içtiğimiz var. Ailem benim çay içmeme karışmaz, çayımı demleyip önüme koyarlar ben kendim doldurur kendim içerim” dedi.

4 DEMLİK BİTİP BEŞİNCİYİ İSTEYİNCE ‘KOVULMUŞ’

Artık demlik hesabıyla çay içen Soydaş, maç izlemek için gittiği Nazlıçayır köyünde 4 demlik çayı içince oradakilkere “Beşinciyi de demlersen içerim” demiş,oradakiler de Soydaş’ı “kalk git” diyerek uğurlamış.

Köyde çay denilince kendisinin anıldığını ifade eden Soydaş, işe gitmesi için önündeki semaveri kaçıranlar bile olduğunu dile getiren Soydaş, Erzurum kıtlama şekeri kullandığını belirterek, “Bir Erzurum şekeri ile de 10 bardağa yakın çay içerim. Rekor olarak 100 bardak içtim, 80 su bardağı rekorum var, 7,5 saat rekorum var. Hiç çaya iştahım yokken bir semaver çayını yalnız içtim. Bir bardak bir bardak baktım yine demlik bitmiş” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.