Ana Sayfa Gündem Turizm Bakanlığı’na bağlı ajans vergi payını dövize yatırmış

Turizm Bakanlığı’na bağlı ajans vergi payını dövize yatırmış

71
0

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın vergi payını dövize yatırdığı ortaya çıktı. CHP’li Alban, “Devletin kurumları bile Erdoğan’ın ekonomi politikasına inanmıyor” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın turizmcilerden toplanan vergiden aldığı payı dövize çevirerek bankaya yatırdığı ve faiz aldığı ortaya çıktı. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı 2020 Yılı Denetim Raporu’nda, ajansın vadeli mevduat hesabındaki paraların döviz cinsinden detayları paylaşıldı. Rapor, ajansın 31 Aralık 2019 ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında, kasasındaki parayı dövizde değerlendirdiğini ortaya koydu.

‘DEVLETİN KURUMLARI BİLE İNANMIYOR’

Birgün’den Mustafa Bildircin’in aktardığına göre, ajansın vadeli mevduat hesabında döviz bulundurmasına tepki gösteren CHP Milletvekili Mürsel Alban, “Ajans, turizmciden topladığı parayı dövizi yatırmış, üstüne ballı kaymaklı faiz almış. Esnafı ahlaksızlıkla suçlayan AKP’lilerin kendi ahlaksızlıklarına ne söyleyeceğini merak ediyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Yastık altındaki dövizleri bozdurma” çağrısını hatırlatan Alban, “Cumhurbaşkanı kendi bakanlarına bile güven vermiyor demektir. Devletin kurumları bile Erdoğan’ın ekonomi politikasına inanmıyor” ifadelerini kullandı.

Yalçın Lokmanhekim’in genel müdür olduğu Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın yönetim kurulu başkanlığını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yapıyor. Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ise yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevini yürütüyor. Ajansın yönetim kurulu kadrosunda THY Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İlker Aycı da yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.