Ana Sayfa Gündem ‘Şehir merkezlerinde kira bin 261 TL’ diyen Nebati’ye yanıt: Kümes yok

‘Şehir merkezlerinde kira bin 261 TL’ diyen Nebati’ye yanıt: Kümes yok

72
0

Meclis’te, şehir merkezlerindeki ortalama kiraların bin 261 TL olduğunu söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye, “İstanbul’da bin 250 liraya kümes yok” sözleriyle tepki gösterildi.

TBMM Genel Kurulu’nda devam eden bütçe görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni asgari ücret tartışılmaya devam etti.

Avrupa’daki asgari ücret ve kiraların oranlarına ilişkin konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’deki kiralara ilişkin, “Şehir merkezlerinde ortalama kira bin 261 lira” dedi.

BAKAN NEBATİ: TELEFONUM KİLİTLENDİ

Asgari ücretle çalışan kişilerden gelen mesajlar nedeniyle telefonun kilitlendiğini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Aynı zamanda işverenlerimizden de hakikaten çok güzel tebrik mesajları geliyor” dedi.

Almanya’da asgari ücretin bin 585 Euro olduğunu, Berlin’deki bir kiranın ise bin 969 Euro olduğunu belirten Bakan Nebati, “Amsterdam’da bin 701 Euro ücret varken 2 bin 622 Euro kira, Paris’te bin 555 Euro asgari ücret varken 2 bin 750 euro kira, Madrid’de bin 110 Euro iken asgari ücret, kira bin 579 euro, Lizbon’da 775 euro iken bin 625 euro, Atina’da 758 Euro iken 779 kira şehir merkezi” ifadelerini kullandı.

‘İSTANBUL’DA BİN 250 LİRAYA KÜMES YOK’

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü’nün, “Onlar da mı kuru ekmek yiyor Sayın Bakan?” ifadeleriyle tepki gösterdiği Bakan Nebati, “Türkiye yeni ücretimiz 4 bin 253 lira 40 kuruş, şehir merkezinde ortalama kiramız bin 261 Türk lirası” diye konuştu.

Bakan Nebati’nin bu sözlerine itiraz eden CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “İstanbul’da bin 250 liraya bir tane yer bul Sayın Bakan, ne bin 250 lirası ya! Bin 250 liraya kümes yok, kümes! Kümes yok!” ifadelerini kullanırken HDP’li Pekgözegü, “Ankara’da bile yok o fiyatlara” dedi.

BEŞTAŞ ARKADAŞININ MESAJINI OKUDU: KİRALAR 650-800 EURO ARASI

Düsseldorf’da yaşayan bir arkadaşına yazdığını belirten HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, arkadaşının verdiği yanıta ilişkin, “2 bin 200 Euro brüt, bin 800 euro net, altta da 3 odalı ortalama bir daire hani böyle çok lüks ve kötü değil, 650 ile 800 Euro arasında değişiyor” dedi.

Bakan Nebati’nin sözlerinin gerçeği yansıtmadığını belirten Beştaş sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

“Almanya genelinde şöyle bir kural varmış: Kira, gelirinin üçte 1’inin üstüne çıkarsa gerisini devlet ödüyor zaten. Yani orada sosyal devlet uygulaması bu. Ayrıca, asgari ücret saati de 12 Euro yani ben bunu resmî olarak aldım.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.