Ana Sayfa Gündem Muhalefette ‘ömür boyu siyasetten men’ tartışması!

Muhalefette ‘ömür boyu siyasetten men’ tartışması!

51
0

Parlamenter sistem çalışmalarında son aşamaya gelen muhalefet partilerinin siyasi etik konusunda ‘ilkelere aykırı davrananlara ömür boyu siyasi yasak’ getirilmesini tartıştığı iddia edildi.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için görüşmelere devam eden muhalefet partilerinin siyasi ahlak ve denetim konularındaki çalışmaları tamamladığı ve ‘ömür boyu siyasi yasak’ı tartıştığı iddia edildi.

Altı muhalefet partisinin genel başkan yardımcıları en az iki toplantı daha yapacak, daha sonra ortaya çıkan çalışmayı liderlere sunacak. Yıl sonunda liderlerin bir araya geleceğini ifade eden muhalefet temsilcileri, Ocak ayının ilk günlerinde ise ortak basın toplantısı ile çalışmanın kamuoyuna duyurulacağını belirtiyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya ve Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp tarafından yürütülen çalışmalarda, “yeni siyasi ahlak yasası”nın sınırları da çizildi.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, milletvekilleri ve bakanların yanı sıra tüm kamu görevlileri, belediye başkanları, siyasi partilerin il ve ilçe temsilcileri, yasa kapsamında olacak. Siyasilerin etik davranış ilkeleri belirlenecek. Görevleri ile örtüşmeyen işlerin yapılması, mal bildiriminde bulunulmaması, hediye alma yasağına uyulmaması gibi işlemlere imza atan siyasiler, “ömür boyu siyaset yasağı”nın da arasında bulunduğu önemli yaptırımlara maruz kalacak. Tüm yaptırımlar, Avrupa Konseyi Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu’nun tavsiye kararlarına göre belirlenecek.

KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU ASKERLERİ DE SORUŞTURABİLECEK

Haberde ayrıca Kamu Denetçiliği Kurumu’nun işlevinin de artırılmasının öngörüldüğü belirtildi. Buna göre insan hakları ihlallerini ve yolsuzluğu önlemek için tüm kamu kurumlarından bilgi alabilme yetkisine kavuşacak kurum, askeri birimleri de denetleyecek. Kamu Denetçiliği Kurumu, kışlalarda bağımsız soruşturma ve denetim hakkına sahip olacak. Kurum, tamamen özerk bir kamu kuruluşu niteliğine kavuşturulacak. Güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışmalarının redaksiyon sürecinin tamamlanmasının ardından muhalefet liderlerinin kamuoyu ile paylaşılacak ortak metin için önsözlerini kaleme alacağı ve kendi partilerinin bakış açısını ortaya koyacağı da dile getirildi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.