Ana Sayfa Haberler Ilıcak’tan AİHM kararına ilk yorum: Çok geç kalındı ama aklandım

Ilıcak’tan AİHM kararına ilk yorum: Çok geç kalındı ama aklandım

54
0

Gazeteci Nazlı Ilıcak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kendisi hakkında verdiği hak ihlali kararına ilişkin açıklama yaptı.

Ilıcak, “Cezaevinde umutla bekledim ya AİHM’den bir karar gelir ya AYM’den diye. O zaman daha kolay çıkabilirdim. Ama benim için çok çok önemli çünkü bir manada aklama kararı oluyor” dedi.

AİHM, 15 Temmuz darbe girişimi ardından tutuklanan ve üç buçuk yıl tutuklu kalan Ilıcak’ın başvurusunu 14 Aralık’ta karara bağlamıştı. Mahkeme, Ilıcak’ın “terör örgütü üyesi olduğuna veya hükümeti ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalıştığına dair makul şüpheye dayalı hiçbir somut kanıt bulunmadığını” belirterek, özgürlük ve güvenlik hakkı ile ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme ayrıca Ilıcak’a 16 bin euro manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

‘GEÇ BİR KARAR AMA AKLANDIM’

Nazlı Ilıcak, AİHM’in, hakkında verdiği ihlal kararını Medyascope’tan Beyza Kural’a değerlendirdi. Ilıcak’ın açıklamaları şöyle:

Kararı nasıl değerlendiriyorsunuz, sizin için bu karar ne anlama geliyor?

Çok geç kaldı. Cezaevinde umutla bekledim, ya AİHM’den bir karar gelir ya AYM’den diye. O zaman daha kolay çıkabilirdim. Ama benim için çok çok önemli çünkü bir manada aklama kararı oluyor. Çünkü maalesef insanlar cezaevinde spekülasyonlara da maruz kalıyorlar. Tabii ki çok büyük memnuniyetle karşıladım.

‘AİHM KARARININ GEÇ DE OLSA UYGULANACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM’

Türkiye’nin gündeminde AİHM kararları var, Türkiye ilk kez AİHM kararlarının uygulanmamasıyla ilgili yaptırımlarla karşı karşıya. AİHM kararının henüz sonuçlanmasının yanı sıra siz de uzun bir tutukluluk süreci yaşadınız, bu süreçte Anayasa Mahkemesi (AYM) başvurunuz da reddedilmişti. Tutuklu insanlar açısından bu kararlar ve kararların uygulanıp uygulanmaması ne anlama geliyor?

Çok önemli. İnsan orada cezaevinde bir umuda tutunuyor. Bu umut da adil kararlar. Tabii ki büyük yıkım oluyor onlar için. Ümitle bekliyorlardı muhakkak ki bunun uygulanabileceğini, uygulanacağını düşünüyorlardır ki uygulanması da gerekir. Hâlâ ümitliyim bir şekilde uygulanacak diye çünkü Türkiye kendisini Avrupa’nın ve batının dışında atılmış gibi görmek istemez diye düşünüyorum. İlişkileri batı ile çok yoğun. Kopamaz gibi geliyor ve er geç bunun çok çok gecikerek de olsa uygulanacağını, hakkın teslim edileceğini düşünüyorum doğrusu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.