Ana Sayfa Gündem Şamil Tayyar ile Özgenç’in arasına OHAL girdi!

Şamil Tayyar ile Özgenç’in arasına OHAL girdi!

74
0

Prof. Dr. İzzet Özgenç’in ekonomik OHAL açıklamalarına AKP’li Şamil Tayyar’dan yanıt geldi. Özgenç, uzun bir süre Erdoğan’a yakın isimler arasında yer almıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın savunduğu ekonomi modeli çerçevesinde 3 ayda 400 baz puan faiz indirimi gerçekleştirdi. Kararların ardından Türk lirasının yabancı paralar karşısındaki değerindeki düşüş hızlandı. Son olarak dolar/TL 14.75, euro/TL 16.65 seviyelerini gördü.

Japon bankası Nomura, AKP’nin 5 adımlı bir plan doğrultusunda hareket ettiği değerlendirmesinin yer aldığı bir analiz yayımladı.

OLAĞANÜSTÜ HAL PLANI

Analizde, hükümetin anketlerdeki oylarını artırıp 2022’nin ilk yarısında erken seçim çağrısı yapmak üzere beş adımlık bir plan çerçevesinde hareket ettiğini düşündükleri belirtildi.

Raporda bu beş adım şöyle sıralandı:

1) Mali paket / Asgari ücret artışı

2) Faiz indirimleri / kredi büyümesi

3) Dolar kuruna TCMB ve kamu bankalarının müdahaleleri

4) Dış politika vakası

5) Olağanüstü hal ilanı

SEÇİM ERTELENECEK Mİ?

“Seçim olağanüstü halde olabilir mi” diye soran banka, bu soruya “Evet olabilir ama bu Cumhurbaşkanı’na bağlı. Haziran 2018’deki seçim olağanüstü halde olmuştu” yanıtını verdi ve Cumhurbaşkanının olağanüstü hal durumunda seçimi 12 ay erteleme yetkisi olduğunu hatırlattı.

PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ’TEN OHAL ÇIKIŞI

Prof. Dr. İzzet Özgenç’in Olağanüstü Hal’in (OHAL) ekonomik kriz nedeniyle uygulanabileceği yönündeki çıkışı ise yeni bir tartışmayı başlattı.

Özgenç, “Türk Lirasının yabancı paralar karşısındaki süregelen değer kaybı, ‘ağır ekonomik bunalım’ sonucunun ortaya çıkacağı süreci başlatmıştır. Bu nedenle kaçınılmaz görünen ağır ekonomik bunalım sebebiyle olağanüstü hal ilanına toplum olarak hazırlıklı olmamız gerekir” ifadelerini kullandı.

ŞAMİL TAYYAR’DAN İZZET ÖZGENÇ’E YANIT

AKP MKYK Üyesi Şamil Tayyar, uzun bir dönem AKP’li Cumhurbaşkkanı Erdoğan’ın yakın çevresinde yer alan İzzet Özgenç’in paylaşımına tepki gösterdi.

Şamil Tayyar, “Bir akademisyenin iddiası üzerinden başlatılan OHAL tartışması, kara propagandadır. AK Parti, OHAL ilanıyla seçimi erteletmek gibi bir yola asla tevessül etmez. Şartlar ne olursa olsun vakti gelince seçime gider, son sözü millet söyler. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.