Ana Sayfa Ekonomi Gram altında dört haneli fiyat beklentisi!

Gram altında dört haneli fiyat beklentisi!

70
0

Türk lirasının yabancı paralar karşısındaki değer kaybı, altın fiyatlarında da yükselişe yol açtı. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, gram altının önümüzdeki üç ayda 1000 lirayı görebileceğini söyledi.

‘Yeni ekonomik model’, yüzde 21’i aşan ‘resmi enflasyona’ rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘faiz sebep, enflasyon sonuç’ tezindeki ısrarı sonucu hayata geçirildi. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eylül ayından bu yana toplam 400 baz puan faiz indirimi kararı aldı.

Atılan adımlarla dolar 14 lira bandına yerleşirken, döviz kurlarındaki ralli altın fiyatlarını da etkiledi. Gram altın, 836 liraya kadar yükselerek rekorunu tazeledi. Uzmanlar yükselişin sürmesini bekliyor.

Posta’dan Hülya Çaylak’ın haberine göre Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, “Piyasalarda 100 baz puan indirim bekleniyor ve şu an bu fiyatlanıyor. Ayrıca Merkez Bankası’nın faiz kararını açıklayacağı karar metninde hangi mesajların verileceği de merak konusu. Yani faiz indirimleri yeni yılda da devam edecek mi? Herkes bunu merak ediyor” dedi.

Piyasaların Fed’in açıklamalarını da takip ettiğini belirten Yıldırımtürk, “ABD işsizlik rakamları ve enflasyon verileri bizim piyasamıza da yansıyor” ifadesini kullandı. Dövizle ilgili öngörüde bulunamadıklarını belirterek altında yükselişin sürebileceğini söyledi:

“Altındaki yükseliş beklentisi devam ediyor. Önümüzdeki 3 ayda altın 1.000-1.050 lira seviyelerine çıkabilir.”

GRAM ALTIN ALMAK RİSKLİ Mİ?

Bu hafta 20 merkez bankasının faiz kararını açıklayacağını dile getiren Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş de “Fed’in de varlık alım hızıyla ilgili doları güçlendirecek bir açıklama yapmasını bekliyoruz yani dolar endeksinde uluslararası bir yükseliş olabilir. Zaten daha haftanın ilk işlem gününde hem dolardaki hem de altın, gümüş gibi değerli metallerdeki artışı gözlemledik” değerlendirmesinde bulundu.

Piyasalarda tansiyonun yüksek olduğunu söyleyen Memiş, şöyle konuştu:

“Gram altın en son 2001 krizinde yüzde 122’lik bir getiri sağlamıştı. Şimdi de yılbaşından bu yana yüzde 88’lik bir getiriye ulaştı. Artık altın tahmininde bulunmak çok zor. Ama bu seviyeler alım için riskli. Almak isteyenler biraz bekleyebilir, satış için uygun olabilir. Gram altında en fazla 720 liralara kadar bir düşüş beklenebilir. Ons altında ya da dolarda ciddi bir gerileme olursa ancak o zaman gramda 600 liralar görülebilir.”

GRAM ALTININ YOLCULUĞU

Gram altın, kasım ayı başından bu yana yüzde 30; sene başından bu yana yüzde 50’den fazla yükseldi. Kasım ayı başında 550 lira seviyelerindeydi.

Gram altın 2021’e 450 TL civarında başladıktan sonra dolar kurundaki gerileme ve küresel altın fiyatlarının 1.600 dolar seviyesine inmesiyle şubat ayında 398 TL’ye kadar gerilemişti.

Sonrasında dolar kuru ve küresel altın fiyatlarındaki yükselişle kademeli bir şekilde değer kazanan gram altın, haziranda 527 TL’ye çıktıktan sonra yaz aylarını sakin bir seyirle geçirmişti.

Ekimden itibaren dolar kurundaki yükseliş ve küresel altın fiyatlarındaki toparlanmayla tırmanışa geçen güvenli liman gram altın, ekimde geçen seneki rekorunu da egale etmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.